Sněmovna ve středu i přes nesouhlas opozice v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má klesnout proti schválenému letošnímu schodku o pět miliard na rovných 100 miliard korun.

V prvním čtení poslanci schvalují základní parametry rozpočtu: příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

Pro rozpočet hlasovalo 79 poslanců. Podpořili ho i nezařazení poslanci, například bývalý poslanec ODS Pavel Bém, zato bývalý poslanec ODS Michal Doktor se zdržel. Opozice hlasovala proti.

V úvodu rozpravy vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek. Poslance mimo jiné informoval, že vláda se vzhledem k aktuální ekonomické situaci rozhodla k mírnému rozvolnění fiskální konsolidace v následujících letech.

"Nicméně vůle držet deficit bezpečně pod třemi procenty je nezměněna," ujistil Kalousek.

Návrh státního rozpočtu se ve Sněmovně stal již tradičně terčem kritiky opozice.

"Pasivita vlády, pokud jde o rozpočet na příští rok, je trestuhodná," prohlásil předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Rozpočet se podle něj projeví negativně v ekonomice i životní úrovni lidí a mimo jiné způsobí další krizi ve zdravotnictví. Vládě vyčetl například, že zpomalila tempo zvyšování důchodů.

Už třetí návrh rozpočtu

Jde už o třetí návrh rozpočtu pro příští rok. Původní předlohu Sněmovna vrátila vládě k přepracování na žádost kabinetu. Ministerstvo pak sestavilo nový návrh, jenž počítal s příjmy 1043,7 miliardy a výdaji 1143,7 miliardy korun. Po schválení daňového balíčku nakonec ministr předložil třetí variantu.

Nový návrh rozpočtu je v příjmech i výdajích nižší o více než 4 miliardy korun - čtěte ZDE

Debata o rozpočtu EU uvízla na mrtvém bodě. ČR může přijít o 25 miliard - čtěte ZDE

Poslední návrh počítá se zvýšenými příjmy od Lesů ČR kolem dvou miliard a se snížením výdajů na krytí úroků ze státního dluhu také ve výši dvou miliard, o 0,9 miliardy méně půjde na státní záruky.

Bez 1,9 miliardy korun se bude muset v rozpočtu obejít ministerstvo práce.

Podle nového návrhu by se totiž mělo seškrtat 1,5 miliardy na podporách v nezaměstnanosti, 1,3 miliardy na nemocenských dávkách a 4,9 miliardy na dávkách v hmotné nouzi. Naopak o 5,3 miliardy víc by ale mohl stát vyplatit na dávkách státní sociální podpory a o půl miliardy víc na zaměstnávání postižených.

Stát rovněž plánuje, že v příštím roce vydá na platy a další odměny za práci všech svých zaměstnanců o 324 milionů korun méně než letos. Výdaje by tak měly klesnout proti letošku na 128,2 miliardy korun.