Na Slovensku v pondělí začala časově neomezená stávka učitelů a ostatních zaměstnanců škol za vyšší mzdy a více peněz vynakládaných státem na vzdělávání. Očekává se, že protest podpoří většina základních a středních škol.

Zrušení výuky žáků má trvat do doby, než vláda přistoupí na hlavní požadavek odborů, kterým je zvýšení platů pracovníků ve školství v příštím roce o deset procent.

K protestu přistoupily odbory poté, co u vlády neuspěly s požadavkem desetiprocentního zvýšení platů zaměstnanců ve školství v příštím roce. Jednobarevná vláda sociálních demokratů jim přislíbila přidat pět procent, na lepší nabídku prý kvůli úsporným opatřením nemá peníze.

Představitelé Ficova kabinetu také poukázali na to, že školství má v přepočtu na počet žáků více učitelů než jiné země. Slovenské školství zaměstnáná kolem 150.000 lidí.

Na nedostatečné ohodnocení své práce a na málo peněz vynakládaných státem na vzdělávání upozorňují slovenští učitelé už delší dobu. Platy kantorů zaostávají nejen za průměrnou mzdou v zemi; jsou také nižší například ve srovnání s jejich českými kolegy. Už v září školské odbory uspořádaly výstražnou stávky, brány škol ovšem tehdy zůstaly zavřeny pouze jeden den.

Stávka může trvat několik dní

Ačkoli odbory vyhlásily časově neomezenou stávku, zástupci některých škol už ohlásili, že protest by měl trvat nanejvýš několik dnů. Během stávky totiž zaměstnanci nepobírají mzdu a navíc si musejí platit povinné zdravotní pojištění. Odbory ovšem zvažují, že učitelé by sice přišli do práce, místo výuky by ale v třídách pouze dohlíželi na žáky. K protestní akci se přidaly také mateřské školy, které však rodičům předem oznámily délku trvání stávky.

Stávka učitelů zkomplikovala situaci v řadě rodin. Některá města proto zpřístupnila kulturní centra a kluby, kde během dne zajistí dozor nad žáky. Jejich kapacita je ale omezena.

Slovenský tisk označil požadavky učitelů za oprávněné. Současně ale upozornil, že jejich šance na úspěch jsou menší než v případě loňského protestu lékařů. Doktoři přiměli tehdejší vládu premiérky Ivety Radičové k zvýšení platů až hromadnými výpověďmi, které dostaly nemocniční péči o pacienty na pokraj kolapsu.