"Dovoluji si obrátit se na Vás v záležitosti dvou českých občanů, kteří byli v Řecku zadrženi a obviněni ze špionáže," píše Václav Klaus v dopise řeckému prezidentovi.

Karolose Papuliase kontaktoval v případu zaměstnanců firmy Bohemia Interactive, které před více než dvěma měsíci zadržela řecká policie na ostrově Limnos.

Prezident uvedl, že se nechce do práce řecké justice jakkoli vměšovat a nepochybuje o jejím nestranném postupu.

"Chtěl jsem Vás však navzdory tomu, vážený pane prezidente, požádat, abyste ze své pozice sledoval tuto nešťastnou kauzu se zvláštní pozorností," dodal Klaus. Vyjádřil také přesvědčení, že obviněným "budou poskytnuta všechna práva při hledání spravedlnosti řeckými orgány".

Advokátka Dagmar Raupachová, která na žádost rodin zadržených na případ dohlíží, ocenila, že se kromě ministerstva zahraničí o věc zajímá také vláda, a nyní dokonce i prezident. Soustředěná státní pomoc na diplomatické rovině je podle ní důležitým posunem v jednání s Řeky.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg nicméně v pondělí označil poslední zprávy o případu jako ne zcela příznivé. Uvedl to s odkazem na údajnou výpověď jednoho ze svědků. "Doufám, že jim můžeme pomoci, a že opravdu nečinili něco, co by vedlo k jejich odsudku," řekl ministr.

Podle Raupachové ale nemusí být nový důkaz, který se podle informací médií v případu objevil, věrohodný. Podrobněji ho ovšem komentovat nechtěla.

Dagmar Raupachová mluvila také s otci zatčených Čechů, kteří syny v pondělí navštívili. Řecký obhájce Panajotis Eleftheriu se údajně chystá podat další žádost o propuštění zadržených po skončení vyšetřování. Případ tak budou posuzovat jiní lidé než ti, kteří žádosti a odvolání dosud zamítali.

"Špioni" měli fotografovat vojenské objekty

Osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu zadržela policie 9. září. Údajně kvůli tomu, že fotografovali vojenské objekty.

Podle prvních zpráv řecké policie měli zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry, pořizovat na Limnosu snímky pro hru, jejíž děj bude zasazen právě na ostrov.

Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně. Sami obvinění později uvedli, že v zemi trávili soukromou dovolenou a fotografovali jen jako turisté.

Dvojice, které hrozí pět až dvacet let vězení, vinu popírá.

Pro řeckou stranu jde ovšem o citlivou věc a případné o pokusy o špionáž posuzuje přísně. Přitěžující okolností je navíc to, že Češi podle serveru defencenet.gr nasnímali množství obrazového materiálu s detaily místního terénu včetně přístupových cest k vojenským zařízením a technice, která zahrnuje i odpalovací rampy raket.

Podobné činnosti se minimálně jeden ze zadržených měl dopustit už dříve, což se projevilo ve věrném znázornění řeckého prostředí ve válečné počítačové hře.

Vyřizování případu se protahuje kvůli stávkám vyvolaným ekonomickou krizí, do nichž se zapojuje i řecká justice.