Nad jiným, který nechápe náš výklad geopolitické situace na Blízkém východě, kroutíme hlavou s tím, že to přeci musí pochopit každý průměrně rozumný člověk.

S oběma termíny pracuje i nový občanský zákoník a lze říci, že obecné vnímání se od toho právního tolik neliší.

Svéprávného člověka právo považuje za plně schopného postarat se o své záležitosti vlastními silami, rozhodovat o svém životě.

Je to člověk, který může jednat zcela sám – koupit automobil, pronajmout si byt, uzavřít pracovní smlouvu nebo podnikat na živnostenský list. Nepotřebuje k takovému jednání zástupce ani soudem ustaveného opatrovníka.

Svéprávným se člověk zpravidla stane dnem svých 18. narozenin, tedy okamžikem nabytí zletilosti.

I nezletilí budou nově moci získat svéprávnost

Mohou se však vyskytnout situace, ve kterých je praktické člověka uznat svéprávným i dříve, než se stane zletilým. Představme si potomka, který ukončil povinnou školní docházku, je mu více než 16 let, odstěhoval se od rodičů, pracuje a dokáže se sám uživit. Zde není důvod, aby za něj museli jednat rodiče jako zákonní zástupci.

Nový občanský zákoník na to pamatuje institutem přiznání svéprávnosti – soud může po zvážení všech okolností rozhodnout, že takové dítě tzv. emancipuje a uzná je svým rozhodnutím plně svéprávným, i když je stále nezletilé.

Získání svéprávnosti s sebou přináší i odpovědnost. Svéprávný člověk plně odpovídá za své činy, předpokládá se, že dokáže odhadnout následky svého jednání a je natolik vyzrálý, aby dokázal své jednání i ovládnout. Způsobí-li újmu, musí ji nahradit, nestará-li se o svá práva, jde to k jeho tíži. Je to velký rozdíl vůči osobám, které nejsou plně svéprávné, a proto je právo více chrání – především děti a osoby stižené duševní poruchou.

Lepší postavení duševně chorých

Nový občanský zákoník je vstřícnější k lidem, kterým duševní porucha ztěžuje život. Je třeba si uvědomit, že každý případ je jiný. Někomu stačí pomoci asistencí, vysvětlením, radou, jiný je na tom v důsledku poruchy hůř, proto je k ochraně jeho zájmů nezbytné, aby měl soudem jmenovaného opatrovníka. Tyto případy je vždy potřeba pečlivě vážit a nový občanský zákoník pro ně stanoví detailní pravidla. Velkou novinkou je, že již nikoho nelze svéprávnosti naprosto zbavit.

V praktickém životě často nepoznáme, že jednáme s člověkem, který není plně svéprávný. Šestnáctileté dítě často vypadá na více než dvacet, ani schizofrenik omezený soudem ve svéprávnosti a užívající řádně své léky nevybočuje z řady.

Jednat s nesvéprávným bude možné

Dnes platí, že každé jednání, k němuž člověk není způsobilý, je absolutně neplatné. To je hodně tvrdé vůči těm, kteří s nesvéprávnými jednají, aniž o tom vědí nebo mohou vědět.

Nový občanský zákoník proto obsahuje k ochraně třetích osob řadu pravidel. Např. zákonný zástupce může dát nezletilému souhlas, aby jednal sám, opatrovník může následně schválit jednání opatrovance, k němuž nebyl způsobilý.

Nový občanský zákoník též staví na předpokladu, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka, a že má i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností. Toto pravidlo slouží k udržení určité elementární jistoty právního styku.

Je totiž třeba, aby se lidé v běžné praxi mohli spolehnout na to, že když s někým jednají, je jejich partner nejen nadán tím, čemu se běžně říká zdravý selský rozum, ale že jej též umí řádně používat.

Jak ale uchopit hledisko průměrně rozumného člověka? Lze říci, že je to např. středoškolák s maturitou či s IQ oscilujícím kolem 110? Takový přístup by byl chybný. Lidskou společnost nemůžeme typizovat do standardizovaného jedince. Spíše musíme stavět na tom, co od průměrně rozumného člověka vyžadujeme při řešení životních situací.

Jistě by mělo jít o člověka, který vnímá svět kolem sebe se znalostí základních zákonitostí (fyzikálních, matematických, ale i společenských aj.), a dokáže tak např. pochopit vtip a nadsázku. Umí se seznámit s běžně dostupnými informacemi způsobem, který je v dané kulturní oblasti obvyklý (v současné době např. vyhledat informace na internetu), a pochopit smysl a účel běžných právních jednání a následků s nimi spojenými. Chceme po něm, aby po zhodnocení všech relevantních skutečností adekvátně reagoval na životní situace, v nichž se ocitne, a aby byl dostatečně pozorný ke sdělením, která jsou vůči němu činěna jasným a srozumitelným způsobem.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se