Vzbouření poslanci ODS nakonec nechají vládu Petra Nečase přežít.

Tři z nich, Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr oznámili v úterý v 18.00, že se hned ve středu vzdají svých poslaneckých mandátů.

"Nepodařilo se nám dohodnout na kompromisu a zároveň nás kongres zavázal hlasovat pro podporu balíčku," vysvětlil Tluchoř na mimořádné tiskové konferenci, proč se se svými kolegy rozhodl odejít ze sněmovny. 

Další dva "rebelové" - Jan Florián a Tomáš Úlehla se nakonec rozhodli hlasovat společně s koalicí pro daňový balíček. Šestý odpadlík Radim Fiala, který už opustil ODS, pomůže Nečasovi alespoň tím, že se zdrží hlasování.

"Chci potvrdit, že bohužel nebyl nalezen kompromis. A po kongresu ODS existovala jen dvě politická řešení. Buď respektovat kongres ODS, který řekl, že poslanci mají respektovat většinové stanovisko klubu ODS, tedy podpořit vládní návrh. Anebo poslanecký mandát dále nevykonávat," uvedl několik málo desítek minut po oznámení o rezignaci.

"Rozhodnutí považuji za politicky poctivá a lidsky důstojná. Oni si prostě podrželi svůj názor. Pevně věřím, že konflikt uvnitř ODS je tímto krokem vyřeše," dodal premiér a předseda ODS.

Kabinet se bude ve středu ve Sněmovně snažit prosadit balík změn, na kterých chtěl stavět rozpočet. Premiér Nečas ho spojil s důvěrou pro jeho vládu, ale šestice nespokojených poslanců i tak odmítala především zvýšení spodní hranice DPH o jeden procentní bod.

Díky neobvyklému ústupku vzbouřených poslanců by měl mít Nečas dostatek hlasů. Předpokládá se, že odstupující skupinku poslanců vystřídají hned ve středu náhradníci.

Těmi jsou bývalý poslanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, bývalý místostarosta Kolína, který je nepravomocně odsouzený za korupci.

Právě trest za korupci pro Pekárka může být problém. "Pro nás je to dnes nová informace. My s ním budeme dále jednat, protože tu věc nepovažujeme za bezvýznamnou. Nicméně já jsem s panem Pekárkem zatím nemluvil, předpokládám, že k tomu dojde zítra (ve středu) ve sněmovně," řekl k tomu v úterý večer Nečas.

Nově získaná imunita by ale neměla mít vliv na Pekárkův pokračující soud.

"Jestliže byl odsouzen a stane se poslancem, samozřejmě bude probíhat odvolací řízení, k zahájení trestního stíhání už nebylo zapotřebí souhlasu Sněmovny," uvedl advokát Jaroslav Ortman.

Experti na ústavní právo Václav Pavlíček a Jan Kysela oproti tomu soudí, že by orgány činné v trestním řízení měly, pokud se Pekárek poslancem stane, o pokračování trestního řízení požádat Sněmovnu.

Podle předsedy mandátového výboru Sněmovny Bohuslava Sobotky mohou náhradníci za tři poslance ODS teoreticky nastoupit už ve středu, museli by ale být k dispozici na jednání Sněmovny a složit slib poslance.

To se pravděpodobně stane, do Sněmovny mají zřejmě namířeno všichni tři.

Miroslav Bernášek například řekl, že svou účast slíbil premiéru Nečasovi. Ráno by s ním měl také diskutovat o daňovém balíčku. "S velkou pravděpodobností ho podpořím," dodal.

Poslanecký mandát přijme také Pavel Bohatec. "O tom, že mám ve středu skládat slib, jsem se asi před hodinou dozvěděl od mandátního a imunitního výboru," uvedl. Stejně jako Bernášek i on chce daňový balíček podpořit. "Ctím nejenom většinové usnesení klubu, ale samozřejmě i doporučení kongresu," řekl.

Poslanecký slib chce ve středu složit i Roman Pekárek. I on balíček podpoří. "Nestanu se novým rebelem," podotkl.