Počet pacientů onkologicky nemocných se každoročně zvyšuje. Financování specializovaných center ale není založeno na úhradě nákladů na léčbu, jak to fungovalo v roce 2009, ale paušálně. Takže když má centrum více pacientů, má tím pádem méně peněz.

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček chce, aby se zavedl systém z roku 2009, kdy pojišťovny počty pacientů zohledňovaly.

"Kdyby tento systém existoval, tak komplexní onkologické centrum, které bude mít více pacientů, bude mít více práce, ale i adekvátně více peněz," komentoval Vorlíček.

Z čeho pramení finanční problémy Masarykova onkologického ústavu?

Na konci října jsme vyčerpali možnosti biologické léčby tak, jak ji máme nasmlouvanou. Rozhodli jsme se ale dále, takzvaně na dluh, léčit jenom pacienty z našeho regionu. Když přijdou pacienti z jiného regionu, tak jim doporučíme, ať se obrátí na své onkologické centrum. Což je popření základního práva pacienta, který má nárok na svobodnou volbu lékaře.

Jak byste situaci chtěli vyřešit?

My nechceme víc peněz, než kolik může stát dát. Existuje krize ve světě a nepochybně i krize v České republice, takže my pouze chceme, aby bylo řečeno, že peněz bude tolik a tolik a jestli máme snížit standardy na péči. Protože jestli bychom chtěli léčit podle evropských standardů, tak ty peníze evidentně budou chybět.

Jednou z variant je, že nějaká léčba u nás prostě nebude dostupná. Ale to je politické rozhodnutí a to musí rozhodnout politici. Já jsem se se o tom s několika politiky bavil a oni sami říkali, že pro ně je to rozhodnutí natolik obtížné, že ho asi neudělají.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se