Několikaměsíční předvolební kampaň vyvrcholila, v USA začala v úterý ráno volba nového amerického prezidenta. Podle průzkumů jsou šance Baracka Obamy a Mitta Romneyho velmi vyrovnané, ačkoliv experti dávají větší šance Obamovi.

Jako první hlasovali lidé v malé vesničce Dixville Notch v New Jersey. Obama i Romney zde získali po pěti hlasech. Remíza je vůbec první v historii vesnice, v minulých volbách zde demokrat Obama vyhrál nad republikánským protikandidátem s jasnou převahou.

Ačkoliv celkové výsledky budou známy až nad ránem, naznačit může už hlasování ve státech Ohio a Virginia. Ty jsou klíčové a hlasování zde navíc končí mezi prvními.

Experti tvrdí, že pokud zde některý z kandidátů získá výraznější podporu, než se očekávalo, může to být významný signál.

Když Obama před čtyřmi lety ve Virginii vyhrál, šlo o předzvěst celkového volebního vítězství.

Bouře smetla volební okrsky, vládne chaos

Na některých místech zkomplikovala hlasování bouře Sandy. Kvůli ní nemůže až 150 tisíc lidí volit ve svých okrscích.

Zároveň ale informovanost o změnách není dostatečná. Starosta New Yorku Michael Bloomberg dokonce označil městskou volební komisi za nefunkční a vyzval ji, aby voliče o změnách volebních místností lépe informovala. Lidé v New Jersey navíc dostali možnost hlasovat elektronickou poštou nebo faxem.

Právníci však varují, že přesuny provedené na poslední chvíli může prohrávající kandidát použít jako argument v případném sporu o výsledky voleb.

 

"Ďábel je v detailech a není sporu o tom, že změny v pravidlech mohou být živnou půdou pro ty, kdo budou chtít napadnout volební výsledek," tvrdí odborník na volební právo Angelo Genova.

Podle odborníků bouře pomohla především Obamovi. Odvedla totiž pozornost od nepříznivého stavu ekonomiky. "Hurikán připravil Romneyho o finiš," řekl televizi CNN guvernér státu Mississippi Haley Barbour.

Hlasovat lze i ve vesmíru

Zajímavostí je, že volby mohou probíhat i ve vesmíru. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se totiž nacházejí i dva Američané, od hlasovacích místností je však dělí stovky kilometrů. Sunita Williamsová ani Kevin Ford však tuto možnost volby nevyužijí.

Odhlasovali totiž v Rusku ještě před odletem do vesmíru.

Pokud by ovšem využili možnost hlasovat z paluby orbitálního komplexu, dostali by digitální verzi hlasovacího lístku, který jim pošle kontrolní středisko v Houstonu. Po vyplnění ho vrátí zpět na Zemi.