Rozdělování peněz ze státního rozpočtu a z fondů Evropské unie, jakož i státní zakázky na Slovensku loni provázely podezření z korupce a klientelismu. Vyplývá to z výroční zprávy slovenské tajné služby SIS, kterou Slovenská informační služba zveřejnila poprvé od roku 2005.

Instituce monitorovala také finanční skupiny. Zaznamenala rovněž snahu vícero cizích zpravodajských složek o proniknutí do centrálních úřadů a bezpečnostních složek státu.

"SIS získala v roce 2011 informace poukazující na případy korupce a klientelismu v orgánech místní a regionální samosprávy, v institucích státní správy a v subjektech s podílem státu při veřejných zakázkách a přidělování finančních prostředků ze státního rozpočtu," uvedla SIS.

Podobné praktiky prý zjistila i při rozhodování o poskytnutí peněz z fondů EU. Upozornila také na podezření z manipulace tendrů týkajících se budování a modernizace dopravní infrastruktury ve prospěch konkrétního dodavatele.

Zprávu o své činnosti SIS v uplynulých letech nezveřejňovala. Změna postoje přišla s novým vedením tajné služby, které dosadila nynější jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica. Zveřejněný materiál ale obsahuje pouze všeobecné informace, konkrétní případy podezření z nekalého jednání nezmiňuje.

SIS uvedla, že se věnovala i netransparentními aktivitami významných podnikatelů v oblasti zdravotnictví. "Pozornost byla zaměřena především na korupční a lobbistické praktiky představitelů investičních skupin, jejichž cílem bylo získat monopolní postavení na trhu v segmentu zdravotnictví," poznamenala SIS bez bližších podrobností.

Ve zdravotnictví ze soukromého sektoru podniká zejména česko-slovenská finanční skupina Penta. Penta informace SIS označila za "pomluvy a pocity, které se pravidelně šíří".

Finanční skupina na Slovensku od konce loňska čelí podezření z účasti na obří politické korupci, na kterou upozornily dokumenty, jež údajně pocházejí právě ze SIS. Pravost těchto dokumentů se dosud nepotvrdila, Penta obviňování z uplácení politiků a úředníků opakovaně popřela.

Nárůst daňových podvodů

Podle tajné služby byl organizovaný zločin loni v kontaktu s představiteli úřadů i justice. "Tato propojení měla negativní vliv na průběh vyšetřování, na bezpečnost státu, na hospodaření samospráv a na ekonomické zájmy státu," napsala SIS ve výroční zprávě.

Upozornila i na nárůst daňových podvodů, kvůli kterým tajná služba spolupracovala s kolegy z jiných zemí.

Loni podle SIS také přetrvávala snaha cizích zpravodajských služeb o proniknutí do ústředních orgánů a bezpečnostních složek Slovenska, ale také jejich snaha o ovlivňování veřejného mínění.