Syrský prezident Bašár Asad v úterý vyhlásil "všeobecnou amnestii", která se ovšem nevztahuje na zločiny spáchané "teroristy", jak režim v Damašku označuje povstalce a opoziční aktivisty.

Amnestie se týká trestných činů spáchaných před 23. říjnem 2012, oznámila syrská státní televize.

Prezidentský dekret vylučuje z amnestie také "zločince na útěku", ledaže by se vzdali bezpečnostním složkám, citovala agentura AFP.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) byly desetitisíce civilistů zatčeny a tisíce jich "zmizely beze stopy" v žalářích režimu od začátku povstání proti Asadovi v polovině března 2011. K tomu je nutno připočíst ještě tisíce vojáků, kteří se pokusili o dezerci z vládních jednotek.

O alespoň dočasné zklidnění už 19 měsíců trvajícího konfliktu, který si vyžádal na 30 tisíc mrtvých, se snaží zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí.

Po nedělním setkání s Asadem v Damašku vyzval Brahímí všechny bojující strany, aby se rozhodly jednostranně vyhlásit dočasné příměří během nastávajícího muslimského svátku íd al-adhá.

Ani Asad, ani povstalci bojující proti němu, ale na tento návrh oficiálně nepřistoupili. Státní tisková agentura SANA oznámila, že vláda potřebuje záruky, že i druhá strana bude postupovat stejným způsobem. Navíc, palbu prý nezastaví do té doby, dokud budou SPojené státy a jejich spojenci podporovat rebely v zemích Blízkého východu.

Vůdce hlavní syrské opoziční skupiny, předseda Syrské národní rady Abdal Básit Sajdá agentuře AP řekl, že šance na dodržení klidu zbraní během svátečních dnů koncem týdne jsou mizivé, zčásti i proto, že je tento plán příliš vágní.

Povstalečtí bojovníci jsou podle šéfa SNC připraveni zastavit boje, na případný útok proti sobě ale odpovědí. Sajdá vyjádřil pochybnosti, že by režim příměří respektoval, a řekl, že Brahímí nemá "žádný mechanismus ke sledování situace".

Bráhímí také uvedl, že pokud by v Sýrii skutečně nastalo dlouhodobé příměří, bylo by možné vyslat tam až tři tisíce vojáků OSN. Takový krok by ale ještě musela schválit Bezpečnostní rada OSN, která ale není v postoji vůči Sýrii jednotná - Čína a Rusko už třikrát vetovaly hlasování o rezoluci.