Před olomouckým vrchním soudem stanuli v úterý bývalý poslanec Petr Wolf a jeho manželka Hana, oba obvinění ze zneužití státní dotace ve výši 11 milionů korun.

Původní pětiletý trest, který Wolfovi uložil ostravský krajský soud, mu Vrchní soud v Olomouci zpřísnil na šest let vězení. Jeho ženu potrestal tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let.

Odvolací soud zároveň oběma výrazně zpřísnil peněžitý trest - místo 1 milionu korun musí Wolf zaplatit 5 milionů; Haně Wolfové, která měla původně platit jen 200 tisíc korun, uložil soud zaplatit celý milion.

"Nežijeme v právním státě. Budu se dovolávat. Je to vrchol. Takhle půjdou po mně další, takhle napadnete jakýkoliv projekt z ministerstva. Oni mi přičítají za vinu, že na ministerstvu měli bordel a nebyli schopni to kontrolovat. Jak jsem to měl vědět?" řekl po vynesení rozsudku novinářům Wolf, exposlanec za ČSSD.

Hrozilo mu až deset let vězení.

"Původní trest byl nepřiměřeně mírný v porovnání k výši škody. Jsou zde i přitěžující okolnosti. Wolf páchal trestnou činnost s rozmyslem, pokračoval v ní delší dobu, zneužil svého postavení jednatele v obchodní společnosti. Jednání se navíc dopustil jako poslanec, který by měl mít větší morální kredit," řekl předseda senátu Petr Angyalossy.

Petra Wolfa poslal soud do přísnějšího typu věznice s ostrahou; Haně Wolfové nejen že zpřísnil podmíněný trest s dohledem probačního úředníka, ale změnil u ní i právní kvalifikaci. Původně byla obžalovaná za pomoc ke zločinu dotačního podvodu, nyní je podle soudu pachatelkou.

Olomoucký vrchní soud zároveň zakázal Wolfovi na osm let činnost ve statutárních orgánech a obchodních společnostech. Jeho ženě udělil čtyřletý zákaz.

Nepřesné, zkreslené a lživé informace

Petr Wolf a později i jeho manželka měli podvést ministerstvo životního prostředí, od kterého dostali dotace ve výši 11 milionů korun.

Peníze získala jejich firma UT 2002 v letech 2005 až 2007 v rámci programu na podporu vědy a výzkumu, určené byly na dva projekty, které se týkaly například ochrany životního prostřední, krajiny či nakládání s odpady.

Podle obžaloby ale získali Wolfovi peníze na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.

V žádostech prý Wolf uvedl, že se na projektech budou podílet moravskoslezské a polské vysoké školy. Ani jednu ale neoslovil. Z expertů, které uváděl jako spolupracovníky, jej někteří odmítli, jiní spolupracovali okrajově, další o ničem nevěděli.

Manželé se zodpovídají také z toho, že podváděli při nakládání se svěřenými penězi a falšovali účetnictví. Měli si například proplácet náklady za dovolené a zahraniční cesty, které s výzkumy vůbec nesouvisely. Statisíce podle účetnictví dali neexistující společnosti za konzultace, jejich auta ujela za dva roky absurdně mnoho kilometrů.

Ostravský krajský soud původně potrestal Petra Wolfa pěti lety vězení, jeho ženě uložil podmíněný trest. Proti rozsudku se nicméně odvolali oba obžalovaní i státní zástupce.

Zatímco exposlanec Wolf a jeho žena chtěli, aby je odvolací soud obžaloby zprostil, státní zástupce žádal soud o přísnější potrestání.

"Šlo o promyšlený plánovaný čin, Petr Wolf v jednání pokračoval delší dobu a škoda je vysoká. U Wolfové jde podle nás o přímé pachatelství, měl by jí být uložen vyšší trest," uvedl ve své řeči žalobce.