Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová potvrdila, že policisté Marka Dalíka v neděli zadrželi a obvinili kvůli údajným úplatkům při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka je podle Bradáčové zatím jediným zatčeným v tomto případu.

"Policie v souvislosti s vyšetřováním nákupu obrněných transportérů Pandur zadržela Marka Dalíka," uvedla pro server IHNED.cz.

Případ má na starosti protikorupční policie.

Případ má na starosti Jan Kořán z pražského vrchního státního zastupitelství. Muž, který dozoruje vyšetřování kauzy CASA, v níž je obviněna bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09).

Kdo je Marek Dalík

Marek Dalík se narodil 14. ledna 1975.

V letech 1989 až 1993 studoval na gymnáziu Elgartova v Brně.

Poté vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, při studiu v letech 1994 až 1997 působil jako stážista v Kanceláři prezidenta republiky.

Od roku 1999 byl poradcem senátora Mirka Topolánka. V lednu 2000 si založil PR agenturu New Deal Communications, v roce 2003 se stal členem ODS.

Premiér Mirek Topolánek jej měl jako svého tajemníka do září 2009. Dalík mj. zprostředkoval Mirku Topolánkovi pobyt ve vile v Toskánsku, kde pobývaly špičky české politiky a byznysu.

O tom, že nákup obrněných transportérů Pandur doprovázely žádosti o úplatek, vyplývá i z tajných diplomatických depeší, které zveřejnil server WikiLeaks.

Velvyslanectví Spojených států mělo opakovaně informovat Washington o hlášení, které dostalo od výrobce Pandurů, rakouské firmy Steyr.

"Během obnoveného vyjednávání o Pandurech začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru. Výměnou za to by byl kontrakt obnoven," napsala loni v únoru charge d'affaires Mary Thompson-Jonesová, v tehdejší době nejvyšší představitelka velvyslanectví v Praze.

Dalík: Na schůzce jsem byl, ale peníze nechtěl

Marek Dalík tvrdil, že se jedná o nesmysl.

"Rozhodně jsem po nikom žádné peníze nepožadoval," prohlásil před rokem s tím, že se zúčastnil dvou neformálních schůzek s dodavateli Pandurů, s nimiž se předem neznal, a to na jejich žádost. Chtěli podle něj vědět, jak je v Česku projekt Pandurů a firmy General Dynamics a Steyr vnímán.

Miroslav Výboh, který se měl účastnit schůzek, na nichž si Marek Dalík údajně řekl o půlmiliardový úplatek od výrobce Pandurů, je proslulý kontakty na slovenské politiky.

Podezřelým i Barták?

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD).

Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července 2010. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Mezi podezřelými je i bývalý vicepremiér Martin Barták (ODS).

Korupce v kauze Kořistka

Dalíkovo jméno se v souvislosti s korupcí objevilo už v srpnu 2004  kvůli údajnému uplácení poslance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD).

Policie v této souvislosti obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se však neprokázalo a případ byl odložen.

 

Výběr událostí kolem zakázky na obrněné transportéry pro českou armádu:

26. listopadu 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 nových transportérů.

13. dubna 2005 - Vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila záměr koupit transportéry; krátce nato vypsala výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedm firem, ve finále zůstala finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s Pandurem.

25. ledna 2006 - Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že transportéry koupí od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun. Proti tomuto kroku protestovala Patria a Iveco Fiat.

9. června 2006 - Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů.

7. listopadu 2007 - Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace tisku, že transportéry nevyhověly testům. MO uvedlo, že zváží odstoupení od smlouvy.

7. prosince 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) rozhodla, že vypoví smlouvu se Steyrem; zveřejnila to 11. prosince. Den poté Topolánek řekl, že armáda potřebuje transportéry, ale že jich nemusí být 199.

13. prosince 2007 - Představitelé MO jednali se zástupci rakouské firmy Steyr, do konce roku se konaly i další schůzky.

8. ledna 2008 - Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) oznámila, že ČR trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu pandurů.

5. března 2008 - Parkanová řekla, že armáda zřejmě nakoupí 107 transportérů Pandur; podmínkou jsou úspěšné zkoušky.

2. dubna 2008 - Topolánkova vláda schválila návrh memoranda o testování Pandurů. Pokud projdou, vojsko připraví nákup 107 obrněnců. V září MO oznámilo, že transportéry prošly.

2. března 2009 - Topolánkova vláda schválila koupi Pandurů.

13. března 2009 - Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 Pandurů za 14,4 miliardy korun.

30. září 2009 - Česká armáda převzala prvních 17 Pandurů; poslední transportér armáda získá v roce 2013.

17. února 2010 - MfD uvedla, že zakázce na Pandury předcházela smlouva o lobbingu u politiků. Zveřejnila rozhovory s bývalými manažery Steyru, kteří hovořili o provizích pro politické strany.

19. února 2010 - Rakouská protikorupční prokuratura začala prošetřovat kauzu údajné korupce při prodeji pandurů.

23. února 2010 - Tehdejší policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení vyšetřovacího týmu k pandurům. Koncem března řekl, že nevyplynulo nic, co by policii opravňovalo k zahájení trestního řízení.

14. července 2010 - Policie začala vyšetřovat nákup Pandurů, případem se zabýval společný tým českých a rakouských policistů.

10. září 2010 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a šéf rakouského protikorupčního zastupitelství Walter Geyer podepsali dohodu o vzniku společného týmu policistů a státních zástupců.

Září 2010 - Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se dostal do sporu s šéfem resortu financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který poukázal na údajné Vondrovo lobbování při nákupu pandurů. Také bývalý premiér Topolánek (ODS) řekl, že to byl Vondra, který tlačil na uzavření nové smlouvy na nákup pandurů. Vondra to odmítl.

10. května 2011 - Server Novinky.cz napsal, že bývalý zaměstnanec firmy Steyr v březnu 2011 vypověděl, že Marek Dalík, tehdejší Topolánkův blízký spolupracovník, v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (asi půl miliardy korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v nákupu Pandurů. Dalík to označil za "úplný nesmysl".

8. června 2011 - Policie začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka. Detektivové byli podle týdeníku Respekt přesvědčeni, že informace mohla uniknout pouze z úřadu, kterému tehdy šéfoval Vlastimil Rampula. Policie letos v lednu rozhodla, že za únik informací nebude nikdo potrestán.

9. července 2011 - MfD uvedla, že česká armáda nakoupila Pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž se výrazně lišily výbavou.

10. února 2012 - MfD uvedla, že kauzu nákupu Pandurů bude zkoumat nový tým vyšetřovatelů. Bývalý tým se rozpadl, když část lidí odešla a část byla vyměněna kvůli podezření z úniku informací.

8. října 2012 - Policie v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu Pandurů zadržela lobbistu Dalíka.