Moskevský soud v pondělí zakázal šířit v Rusku film Nevinnost muslimů jako extremistické dílo. V uplynulých dnech stejný krok již podnikl soud v Grozném, ale prokuratura usoudila, že celostátní zákaz vyžaduje moskevský verdikt.

Samému zákazu filmu, který vyvolal protesty téměř v celém arabském světě předcházela projekce - jeden z prokurátorů se totiž přiznal, že ani neviděl film, jehož zákaz žádá. Soudce Jevgenij Komissarov pak nechal promítnout alespoň úryvek. Podrobné odůvodnění verdiktu má zveřejnit v příštích dnech.

Proti zákazu se ještě u soudu ohradil zástupce ombudsmana, na prezidenta Vladimira Putina se také obrátilo několik osobností ruské kultury, které také považují zákaz za chybu. "Čím více zakazujeme to, co v současnosti prakticky nelze zakázat, tím více upoutáváme pozornost. Dříve se na film skoro nikdo nedíval, teď je tomu naopak," prohlásil galerista Marat Gelman.

Muslimští duchovní v Rusku naopak postup úřadů schvalují. Soudí totiž, že je povinností státu se starat o práva věřících a chránit je před urážkami.

Očekává se, že po rozhodnutí soudu nechají ruské úřady vyřadit film z ruských domén internetu, případně samy ruským uživatelům zablokují celý server YouTube, na kterém je k vidění.

Označit film za extremistický původně navrhl prokuratuře senátor Ruslan Gattarov, který si myslí, že "cílem tvůrců filmu je rozklížit společnost prostřednictvím kulturního a náboženského střetu".

V Pákistánu nabízí za zabití tvůrců odměnu

Rozruch kolem filmu ale neutichá ani v muslimských částech světa. Bývalý pákistánský zákonodárce totiž v pondělí nabídl odměnu v přepočtu asi 200 tisíc dolarů (3,9 milionu korun) člověku, který zabije jeho tvůrce, informovala  agentura AP.

Pravděpodobný tvůrce filmu, egyptský kopt Nakoula Basseley Nakoula, je v současnosti ve vazbě ve Spojených státech, protože prý porušil podmínky podmínečného propuštění.

Pětapadesátiletý muž má podle dřívějších zpráv médií záznamy v trestním rejstříku. V roce 2010 ho soud kvůli bankovnímu podvodu odsoudil k 21 měsícům vězení, propuštěn byl po jednom roce. Soud mu také zakázal na pět let přístup k internetu.

Amatérský film Nevinnost muslimů, natočený v USA, zobrazuje islámského proroka Mohameda jako podvodníka a sukničkáře. Urazil mnoho muslimů a vyvolal vlnu masových protestů v muslimském světě, při nichž zahynuly desítky lidí. Bílý dům snímek odsoudil, ale také obhajoval americké zákony, které respektují svobodu vyjadřování.