Nositeli letošní alternativní Nobelovy ceny se stali afghánská ochránkyně lidských práv Sima Samarová, americký propagátor nenásilných převratů Gene Sharp a britská kampaň proti obchodu se zbraněmi Campaign Against Arms Trade (CAAT).

Každý z nich získá podle agentury DPA odměnu ve výši 50 tisíc eur (1,2 milionu korun). Čestnou cenu obdržel turecký ochránce životního prostředí Hayrettin Karaca.

Pětapadesátiletá lékařka Sima Samarová, která je i jednou z kandidátek na letošní Nobelovu cenu za mír, byla vyznamenána za odvahu a rozhodnost v jednom z nejméně stabilních regionů světa, a stala se tak podle komise první Afghánkou, která ocenění za více než 30 let obdržela.

"Musím říci, že jsem toho názoru, že jsem nedokázala nic zvláštního. Ale prostředí, v němž pracuji, je skutečně velmi složité," uvedla v prohlášení předsedkyně nezávislé afghánské komise pro lidská práva.

Čtyřiaosmdesátiletý politolog Sharp, zakladatel Albert Einstein Institution pro studium nenásilné akce, byl oceněn za "rozvoj a šíření principů a strategií nenásilného odporu a za aktivní podporu jejich prosazení při konfliktech po celém světě."

V roce 1974 založená CAAT cenu podle komise obdržela za inovátorský a efektivní odpor proti globálnímu obchodu se zbraněmi.

Karaca, který je ve svých 90 letech známý jako "dědeček" tureckého hnutí na ochranu životního prostředí, byl vyznamenán především za své celoživotní angažmá pro ochranu přírody. Karacovi i třem ostatním budou ceny slavnostně předány 7. prosince ve Stockholmu.

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla v oblasti ochrany životního prostředí, mírového řešení konfliktů či za aktivitu v oblasti lidských práv a sociální spravedlnosti.