Vláda tento balíček předložila poslancům znova poté, co předchozí pokus o jeho schválení skončil kvůli rebelujícím poslancům ODS neúspěchem. Většina rebelujících poslanců ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí, se při hlasování o návrhu na zamítnutí zdrželi, pouze Tomáš Úlehla a Radim Fiala hlasovali aktivně proti zamítnutí. Vláda se současným návrhem zákona spojila i svou důvěru.

Tluchoř v prvním kole projednávání balíček podpořil. Je prý připraven vyjednávat a dohodnout se. "Nejsem připraven hlasovat pro kosmetické změny," podotkl poslanec, který s dalšími pěti stranickými kolegy pomohl stejný balíček potopit, když jej vetoval Senát. Vláda předlohu podala znovu.

Tluchoř pokládá návrh daňových změn za "ne příliš povedený a ne příliš významný" soubor opatření. Nečasův kabinet kritizoval za to, že chce opakovaně financovat své záměry zvyšováním daní, které ale podle Tluchoře jako lék na krizi nefunguje.

Pat a Mat ve sněmovně

Vládní návrh kromě zvýšení DPH na 15 a 21 procent například zvyšuje daň z převodu nemovitostí ze tří na čtyři procenta. Omezuje výdajové paušály živnostníků, postupně ruší zelenou naftu zemědělcům a například ruší i slevu na dani u pracujících důchodců.

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že jeho strana předloží pozměňovací návrh k novele zákona o DPH, kterou Sněmovna také projednává, a navrhne, aby sazby daně zůstaly na 14 a 20 procentech. Přislíbil také, že pokud ČSSD uspěje ve volbách, obnoví sníženou sazbu daně pro potraviny, knihy a léky. Na adresu daňové politiky vlády nešetřil kritikou. Vláda podle něj předvádí systém "ve stylu Pata a Mata", superhrubá mzda byla podle jeho slov "patvar" a stát se chová jako "daňoví mičurinci".

Premiér Petr Nečas prohlásil, že když byl Sobotka ministrem financí, tak tehdejší vláda vedená ČSSD sice snížila základní sazbu daně z 22 na 19 procent, ale současně s tím do vyšší sazby přesunula řadu položek. Takto podle Nečase získala od daňových poplatníků 40 miliard korun, zatímco současné navrhované zvýšení DPH má vynést 16 miliard korun, tedy 2,5krát méně.

Změny zákonů nyní projedná sněmovní rozpočtový výbor. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát na schůzi Sněmovny, která začne 23. října.