Pro příští rok by podle revoltujících poslanců ODS měly zůstat současné sazby daně z přidané hodnoty 14 a 20 procent. Jediná druhá možnost je jednotná sazba. Řekl to po čtvrtečním úvodním jednání "rebelů" s vedením klubu ODS Petr Tluchoř.

Skupina poslanců, která minulý týden potopila vládní balíček daňových změn, volá také po snižování zákonných výdajů státu a po dokončení privatizace státního majetku.

Vláda předložila balíček prakticky v nezměněné podobě do sněmovny znovu a spojila s ním svou důvěru. Podle Tluchoře ale není možné, aby v něm byly prováděny jen kosmetické změny. "Nechceme, aby se zvyšovala daň z přidané hodnoty," zdůraznil Tluchoř.

Zachování současných sazeb DPH je pro obhájce nižších daní podle dalšího z nich Marka Šnajdra prioritou. Plánované zvýšení sazeb daně o jeden procentní bod by podle něho nepomohlo ekonomice. Jen by se prý snížila spotřeba a výběr daně by nebyl takový, jaký se očekává.

Daně, důchody i restituce

Skupina poslanců ale kritizuje i další vládní předlohy. "Považujeme za nezodpovědné, aby pravicová vláda schvalovala kroky, na které nemá peníze. Jsou to například důchodová reforma a církevní restituce," uvedl Tluchoř. Není podle něho možné je financovat ze stále nových daní. Revoltující skupina navrhuje využít peníze z privatizace.

Předseda frakce ODS Zbyněk Stanjura po jednání novinářům řekl, že stále věří v dohodu poslanců ODS o podobě balíčku. Zdůraznil, že klub jej ve sněmovně v prvním kole projednávání podpoří a schválí zkrácení lhůty pro projednání předlohy ve výborech na 30 dnů. S "rebely" se povedou další jednání.