Stát zakázal s okamžitou platností ve stáncích a mobilních provozovnách rozlévat a prodávat destiláty. Opatření se týká lihovin s více než 30 procenty alkoholu.

"Toto nařízení platí do odvolání," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který nařízení vlády v souvislosti s hromadnou otravou několika desítek lidí metanolem ohlásil. Policejní prezident okamžitě poslal ke stánkařům kontroly, které je mají prohibici upozornit.

Série otrav si už vyžádala 16 lidských životů.

Nařízení se týká provozovatelů stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných přechodných provozů. Obyvatelé mají upozornit policii a úřady, pokud zjistí, že ho někde nerespektují.

"Lidé by měli zlikvidovat podezřelý alkohol, nekonzumovat jej a v případě zdravotních potíží vyhledat lékařskou pomoc. Nemocnice by pak měly případy nahlásit, neboť povinnost mlčenlivost padla tím, že hromadná otrava je vyšetřováno jako trestný čin spáchaný neznámým pachatelem," dodal Heger.

Policie ze severní Moravy má ve vazbě 36 letého muže z Havířova, u kterého našla závadný alkohol s příměsí metanolu. Právě na otravu metylalkoholu zemřelo už 16 lidí, další dvacítka skončila v nemocnicích. Mnozí z nich podle lékařů buď ještě zemřou, nebo budou mít vážné zdravotní následky.

"Muž byl obviněn, hrozí mu tři až deset let vězení," uvedl bez bližších podrobností krajský ředitel Tomáš Tuhý. Recidivista s vyšetřovateli pravděpodobně nespolupracuje, policisté pátrají po dalších výrobcích a distributorech.

"Probíhají domovní prohlídky, víc kvůli vyšetřování říct nemůžeme," doplnil Tuhý.

Všichni inspektoři v terénu

Závadný alkohol hledají policisté, celníci i inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). "V terénu je všech 215 inspektorů, počet kontrol se oproti běžnému stavu zvýšil několikasetnásobně," řekl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Inspektoři podle něj zatím zkontrolovali přes 1400 provozoven, odebrali 115 vzorků. U 34 vzorků, kde rozbor ukončili, bylo z hlediska metylalkoholu vše v pořádku.

Na severní Moravě, kde závadné vzorky alkoholu policisté a celníci zachytili, neměly tak vysokou koncentraci metanolu, aby mohl zabíjet.

Metylalkohol má podle policie na svědomí i životy v Polsku a na Slovensku.

Vláda kvůli zvyšujícímu se počtu otrav metanolem rozhodla o zřízení krizového štábu. Má připravit návrh vládě, jak postupovat a kde by měl být omezen prodej tvrdého alkoholu.

Co je metanol?

"Běžný" alkohol, který lidé konzumují, se nazývá etanol. Vedle něho je podobný a nebezpečný metanol (metylalkohol), známý i jako dřevný líh. Vzniká mimo jiné neprofesionálním pálením alkoholu.

Jsou od sebe barvou, vůní i chutí nerozeznatelné. Jejich prvotní příznaky po požití jsou podobné (dobrá nálada, ve větším množství nevolnost).

"Běžný" alkohol (etanol) se za pomocí enzymů v lidském těle promění nejdříve na acetaldehyd (způsobuje kocovinu) a pak relativně neškodnou kyselinu octovou.

Metanol se stejnými enzymy proměňuje na nebezpečný formaldehyd a poté na vysoce nebezpečnou kyselinu mravenčí (postihuje především oční nerv a sítnici).
Smrtelná dávka je zhruba 100 ml vypitého metanolu.

Nejrychlejším "lékem" proti zasažení těla metanolem je vypití zhruba dvou deci alespoň čtyřicetiprocentního kvalitního alkoholu (např. vodky).

Zdroj: Wikipedie, Stefajir.cz

Policie kvůli kauze v úterý večer sestavila speciální vyšetřovací tým "Metyl". Ten vede náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování plukovník Václav Kučera.

"Vzhledem k tomu množství metanolu, který se vyskytl, je nepravděpodobné, že by takto vznikl. Jde ale zatím o čirou spekulaci, dokud neobjevíme zdroj šíření a neprojdeme výrobní dokumentaci, nemůžeme to říct jistě," řekl Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

"Vypadá to tak, že došlo k záměně metanolu za etanol ("běžný líh", pozn. red.) v nějaké likérce nebo provozu," dodal.

Výsledky prvních kontrol SZPI by měly být k dispozici během odpoledne.

Policie na Vysočině v souvislosti s případy otrav metanolem zajistila barely s etiketami likérek Kryštof a Vapa Drink. Objevily se už i případy, kdy se lidé otrávili po konzumaci alkoholu z lahve s kolkem.

Hejtman Hašek: Nekonzumujte podezřelý alkohol

V 10:30 se sešel krizový štáb Jihomoravského kraje. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) spolu s dalšími představiteli kraje vyzval občany, aby nekonzumovali alkohol, který jim přijde podezřelý.

"Ve spolupráci se soukromými firmami a vysokými školami zařídíme, aby si občané mohli bezplatně nechat zkontrolovat vzorek alkoholu, u kterého si nejsou jisti, zda je bezpečný," řekl Hašek.

Kraj zřídil také speciální nonstop informační linku na čísle 518 601 335, kde se budou moci občané dozvědět jakékoliv informace ohledně otravy metanolu. Stejnému účelu slouží stránky kyjovské nemocnice www.nemkyj.cz.

"Měl by se omezit počet míst, kde se alkohol prodává. To se týká především pochybných míst, jako jsou tržiště nebo nálevny. Jsem i za to, aby se zpřísnily sankce za chybějící kolky a podobně, protože obchodníci si z toho nic nedělají," řekl odpoledne na tiskové konferenci bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Počet obětí metanolu roste. Lidé se však nebojí a alkohol kupují dál, tvrdí obchodníci - čtěte ZDE

Od čtvrtka 6. září, kdy se v Havířově objevil první případ, se otrávily již více než dvě desítky lidí. Část z nich je stále v kritickém stavu v nemocnicích a hrozí jim trvalé následky, především slepota. Další případy otravy se objevily na Zlínsku, Znojemsku ale i v Čechách na Příbramsku.

Stále se neví, odkud se metanol šíří

Veřejnosti však zatím neposkytla mnoho informací. Není známý zdroj šíření metanolu ani případný pachatel. V neděli však policisté v Havířově zadrželi podezřelého muže, ale k věci zatím příliš nesdělili. Ve Zlíně byl ve středu zadržen majitel večerky na sídlišti Jižní Svahy.

Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera sdělil, že se metanol šíří pravděpodobně z jednoho zdroje. "Směřuje to k variantě jednoho zdroje, ale mohlo jich být i víc. Úplně jsme to nevyloučili," řekl České televizi.

Otravy metanolem den po dni:

Ve středu 12. září zasedl krizový štáb Jihomoravského kraje, který zřídil nonstop informační linku pro občany a chce jim poskytnout možnost bezplatně nechat otestovat alkohol, který mají doma. Státní zemědělské a potravinářské inspekce sdělila, že šířící se metanol pravděpodobně nevznikl neprofesionálním pálením alkoholu. V lahvích i barelech se mohl objevit záměnou metanolu za etanol přímo při výrobě. V úterý těsně před půlnocí zemřela devátá oběť otravy a policie se domnívá, že v Bílovci zřejmě ze stejného důvodu zemřel další člověk.
Vláda sestavila krizový štáb. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil mimořádné opatření, podle něhož nesmí stánkaři rozlévat a prodávat lihoviny s třicetiprocentním obsahem alkoholu.
V úterý 11. září zemřel muž z Příbramska, který den před tím vypil několik panáků vodky s metylalkoholem. Na zlínském sídlišti Jižní Svahy nalezli mrtvou 61letou ženu, pravděpodobně po požití metanolu. Další oběti se objevily na Frýdecko-Místecku a na Přerovsku. Zlínský kraj svolal krizový štáb, který varoval občany před nákupem podezřelého stáčeného alkoholu, zvláště vodky a "tuzemáku". Policie v Praze zabavila další podezřelé kanystry.
V pondělí 10. září se objevil první případ mimo území Slezska a Moravy, v Příbrami byl hospitalizován muž, který oslepl v důsledku vypití několika "panáků" vodky. V Oseku nad Bečvou našli na ubytovně 21letou ženu, která na následky požití metanolu zemřela (policie o tom informovala až v úterý). Příbrami policisté zabavili kanystry rozlévaného tuzemského rumu a vodky s etiketou likérky "Drak". Ta ale popírá, že jde o její výrobky. Zřejmě se jedná o falzifikáty.
V neděli 9. září policie v souvislosti s těmito případy obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova.
V sobotu 8. září byli v nemocnicích v Kyjově a Znojmě s podezřením požití metanolu hospitalizováni dva muži. Byly to první případy otravy mimo pomezí severovýchodní Moravy a Slezska.
V pátek 7. září v Ostravě zemřel další, 59letý muž. Přibyli další otrávení. Místní hlídky městské policie začaly varovat občany před pitím čepovaného a podezřelého alkoholu.
Ve čtvrtek 6. září se objevil první případ požití metylalkoholu. Policie oznámila, že v Havířově zřejmě vlivem jeho požití zemřeli manželé (32letý muž a 59letá žena). Další čtyři lidi byli s podobným podezřením hospitalizováni.
<div class="d-scrollbox" style="overflow: auto; width: 100%; height: 400px;">
<blockquote>V <strong>&uacute;ter&yacute; 11. z&aacute;ř&iacute;</strong> zemřel muž z Př&iacute;bramska, kter&yacute; den před t&iacute;m vypil několik pan&aacute;ků vodky s metylalkoholem. Na zl&iacute;nsk&eacute;m s&iacute;dli&scaron;ti Jižn&iacute; Svahy nalezli mrtvou 61letou ženu, pravděpodobně po požit&iacute; metanolu, dal&scaron;&iacute; tři lidi hospitalizovali s podezřen&iacute;m na otravu ve zl&iacute;nsk&eacute; nemocnici. Na Fr&yacute;decko-M&iacute;stecku zemřela 28let&aacute; žena, jej&iacute; otec je hospitalizov&aacute;n. Celkov&yacute; počet otr&aacute;ven&yacute;ch se vy&scaron;plhal na 24, z toho 7 mrtv&yacute;ch. Zl&iacute;nsk&yacute; kraj svolal krizov&yacute; &scaron;t&aacute;b, kter&yacute; varoval občany před n&aacute;kupem podezřel&eacute;ho st&aacute;čen&eacute;ho alkoholu, zvl&aacute;&scaron;tě vodky a "tuzem&aacute;ku". Policie v Praze zabavila dal&scaron;&iacute; podezřel&eacute; kanystry.<br /></blockquote>
<blockquote>V <strong>ponděl&iacute; 10. z&aacute;ř&iacute;</strong> se objevil prvn&iacute; př&iacute;pad mimo &uacute;zem&iacute; Slezska a Moravy, v Př&iacute;brami byl hospitalizov&aacute;n muž, kter&yacute; oslepl v důsledku vypit&iacute; několika "pan&aacute;ků" vodky. V Oseku nad Bečvou na&scaron;li na ubytovně 21letou ženu, kter&aacute; na n&aacute;sledky požit&iacute; metanolu zemřela (policie o tom informovala až v &uacute;ter&yacute;). Př&iacute;brami policist&eacute; zabavili kanystry rozl&eacute;van&eacute;ho tuzemsk&eacute;ho rumu a vodky s etiketou lik&eacute;rky "Drak". Ta ale pop&iacute;r&aacute;, že jde o jej&iacute; v&yacute;robky. Zřejmě se jedn&aacute; o falzifik&aacute;ty.<br /></blockquote>
<blockquote>V <strong>neděli 9. z&aacute;ř&iacute;</strong> policie v souvislosti s těmito př&iacute;pady obvinila &scaron;estatřicetilet&eacute;ho muže z Hav&iacute;řova.<br /></blockquote>
<blockquote>V <strong>sobotu 8. z&aacute;ř&iacute; </strong>byli v nemocnic&iacute;ch v Kyjově a Znojmě s podezřen&iacute;m požit&iacute; metanolu hospitalizov&aacute;ni dva muži. Byly to prvn&iacute; př&iacute;pady otravy mimo pomez&iacute; severov&yacute;chodn&iacute; Moravy a Slezska.<br /></blockquote>
<blockquote>V <strong>p&aacute;tek 7. z&aacute;ř&iacute; </strong>v Ostravě zemřel dal&scaron;&iacute;, 59let&yacute; muž. Přibyli dal&scaron;&iacute; otr&aacute;ven&iacute;. M&iacute;stn&iacute; hl&iacute;dky městsk&eacute; policie začaly varovat občany před pit&iacute;m čepovan&eacute;ho a podezřel&eacute;ho alkoholu.<br /></blockquote>
<blockquote>Ve <strong>čtvrtek 6. z&aacute;ř&iacute; </strong>se objevil prvn&iacute; př&iacute;pad požit&iacute; metylalkoholu. Policie ozn&aacute;mila, že v Hav&iacute;řově zřejmě vlivem jeho požit&iacute; zemřeli manžel&eacute; (32let&yacute; muž a 59let&aacute; žena). Dal&scaron;&iacute; čtyři lidi byli s podobn&yacute;m podezřen&iacute;m hospitalizov&aacute;ni.<br /></blockquote>
</div>