Poté, co se v Příbrami objevil případ otravy metylalkoholem, po které oslepl jeden muž a je nyní hospitalizován, zabavila policie v jedné z místních prodejen podezřelý alkohol.

"Podle výpovědi otráveného muže jsme nalezli prodejnu, kde stáčený alkohol zakoupil a zabavili několik šestilitrových barelů s etiketou s nápisy 'vodka' a 'tuzemák' od likérky Drak, nicméně se jedná o etikety a nevylučujeme, že jde o padělky," řekla severu IHNED.cz mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

"V současné chvíli prověřujeme i další prodejny v Příbrami, máme podezření na to, že se nebezpečný alkohol dostal i jinam," dodala Schindlová. Zda se v barelech opravdu nachází nebezpečný metylalkohol (neboli metanol) ukážou teprve laboratorní testy.

Představitelé likérky drak popírají, že by však šlo o jejich výrobek. "Už podle fotografií, které máme k dispozici, se jedná o jasný falzifikát našich výrobků. Bohužel se nám to nestalo poprvé a již vloni jsme pomohli policii dopadnout padělatele lihovin značky Drak," uvedl Pavel Čaniga z likérky.

Úřady zvyšují počet kontrol

Ministerstvo zdravotnictví na rostoucí počet pacientů s otravou metylalkoholem reaguje zvýšením počtu kontrol.

"Ministerstvo vyhlásí během pondělí mimořádnou kontrolní akci, která bude zaměřena na kontrolu alkoholických nápojů podávaných v provozovnách společného stravování," uvedl mluvčí.

Co je metanol?

"Běžný" alkohol, který lidé konzumují, se nazývá etanol. Vedle něho je podobný a nebezpečný metanol (metylalkohol), známý i jako dřevný líh. Vzniká mimo jiné neprofesionálním pálením alkoholu.

Jsou od sebe barvou, vůní i chutí nerozeznatelné. Jejich prvotní příznaky po požití jsou podobné (dobrá nálada, ve větším množství nevolnost).

"Běžný" alkohol (etanol) se za pomocí enzymů v lidském těle promění nejdříve na acetaldehyd (způsobuje kocovinu) a pak relativně neškodnou kyselinu octovou.

Metanol se stejnými enzymy proměňuje na nebezpečný formaldehyd a poté na vysoce nebezpečnou kyselinu mravenčí (postihuje především oční nerv a sítnici).
Smrtelná dávka je zhruba 100 ml vypitého metanolu.

Nejrychlejším "lékem" proti zasažení těla metanolem je vypití zhruba dvou deci alespoň čtyřicetiprocentního kvalitního alkoholu (např. vodky).

Zdroj: Wikipedie, Stefajir.cz

Ministerstvo má pravomoci ke kontrole pouze v provozovnách veřejného stravování, nemůže nařídit kontrolu alkoholu v obchodech a ve stáncích na tržištích. Tam už o víkendu začala s kontrolami Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která spadá pod ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo zdravotnictví rozešle dnes závazné doporučení všem krajským hygienickým stanicím. "V případě, že tam bude zjištěno jakékoliv pochybení, nebo bude zaznamenána nespolupráce ze strany provozovatele, podněty budou předány policii nebo orgánům celní správy," uvedl Sršeň.

Pokud hygienici odhalí nesrovnalosti v dokumentaci o původu alkoholu, předají informace přímo orgánům policie nebo celní správy. Ministerstvo zdravotnictví do procesu vstupovat nebude, od hygieniků průběžné informace sbírat nebude, uvedl mluvčí. Jak dlouho kontroly potrvají a kolik provozoven hygiena zkontroluje, nelze podle něj zatím odhadnout.

V pátek proběhlo 47 kontrol prodejen a tržišť

Mezitím v pátek Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v Moravskoslezském kraji podnikla 47 kontrol, během víkendu se kontroly rozšířily na oblast celé České republiky.

"V terénu je všech 215 inspektorů, kterými disponujeme. Ti kontrolují hlavně tržnice, stánky a menší prodejny, vyloučeny však nejsou ani kontroly velkých prodejen. Při jakém podezření ihned odebíráme vzorky," sdělila serveru IHNED.cz Romana Kadaňková z oddělení komunikace SZPI.

Mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček ČTK řekl, že jen během víkendu bylo podle něj odebráno několik vzorků lihovin ve vytipovaných rizikových prodejnách a prodejních místech. "Intenzivní kontroly budou probíhat i nadále," dodal.

Celníci od ledna zabavili tisíce litrů alkoholu

"I my zvýšíme počet kontrol. Naši celníci mají právo zabavovat alkohol v případě, když naleznou pochybení," řekla serveru IHNED.cz Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR. Ta při svých kontrolách kontroluje především faktury a kolky.

"Od ledna do července jsme při kontrolách narazili na 354 případů pochybení. Vzhledem k tomu jsme zabavili 3 701 litrů lihovin s obsahem alkoholu nad 80 % a zhruba 51 000 litrů lihovin s obsahem alkoholu nižším," sdělila Kaňková.

"O tom, že bychom v nedávné době zabavili metanol nemám informace, ani si na takový případ nepamatuji," dodala Kaňková. V současné době si ale Celní správa nechává zjišťovat od své laboratoře, zda se mezi zabavenými lihovinami nenachází ty s metanolem.

Nelegálního alkoholu se v Česku vypije pětina

Podle představitelů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) by stát měl proti černému trhu s lihovinami razantněji zasáhnout. Unie odhaduje, že nelegálního původu je zhruba pětina všech v tuzemsku vypitých lihovin. Podle prezidenta UVDL Petra Pavlíka by například pomohlo zavedení povinných registračních pokladen v gastronomii či trvalý celní dohled u všech výrobců lihu a lihovin.

"Stát by měl přitvrdit v regulaci segmentu výroby lihovin, ale důsledněji vymáhat i dodržování stávajících právních norem. Legislativa však v některých případech naopak zcela nepochopitelně vytváří pro černý trh příznivější podmínky," uvedl.

Tři lidé už zemřeli

První případy otrav se objevily minulý týden. Těžkou otravu osmi lidí vyšetřují kriminalisté na severu Moravy, tři lidé už zemřeli. O víkendu se další případy objevily i na jihu Moravy. Dva lidé tam bojují v nemocnici o život. Poslední případ je hlášen z Příbramska, kde oslepl 65letý muž.

Otravy metylalkoholem v Česku v čase:

 

V pondělí 10. září se objevil první případ mimo území Slezska a Moravy, v Příbrami byl hospitalizován muž, který oslepl v důsledku vypití několika "panáků" vodky.
V neděli 9. září policie v souvislosti s těmito případy obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova.
V sobotu 8. září byli v nemocnicích v Kyjově a Znojmě s podezřením požití metanolu hospitalizováni dva muži. Byly to první případy otravy mimo pomezí severovýchodní Moravy a Slezska.
V pátek 7. září v Ostravě zemřel další, 59letý muž. Přibyli další otrávení. Místní hlídky městské policie začaly varovat občany před pitím čepovaného a podezřelého alkoholu.
Ve čtvrtek 6. září se objevil první případ požití metylalkoholu. Policie oznámila, že v Havířově zřejmě vlivem jeho požití zemřeli manželé (32letý muž a 59letá žena). Další čtyři lidi byli s podobným podezřením hospitalizováni.