Severní Korea a Írán jsou si opět blíže. V sobotu podepsali zástupci obou zemí dohodu o vědecké a technologické spolupráci.

Oba státy svými kontroverzními jadernými programy znepokojují západní země. O podepsání spolupráce informovala agentura AP.

Podle íránské státní televize byl u podpisu dohody v Teheránu i íránský prezident Mahmúd Ahmadíněžád a druhý nejvyšší muž v KLDR, šéf severokorejského parlamentu Kim Jong-nam.

Íránská islámská republika a Severní Korea mají podle íránského duchovního a politického vůdce Íránu ajatolláha Sejjed Alího Chameneího stejné nepřátele a měly by tak společně vzdorovat hrozbám, aby dosáhly svých cílů.

V rámci nové dohody se země zavázaly ke společnému výzkumu, výměně univerzitních studentů nebo zřizování společných laboratoří. Spolupráce podle íránské agentury IRNA zahrnuje i výměnu technologických znalostí a týká se i informačních technologií a energetiky.

Kim Jong-nam se v Íránu účastnil dvoudenního summitu Hnutí nezúčastněných zemí (HNZ), který skončil v pátek.

Hrozíte útokem? Omezíme cvičení

Spojené státy naopak výrazně omezily počet vojáků, kteří se zúčastní vojenských manévrů pořádaných USA a Izraelem letos na podzim. V sobotu o tom informoval časopis Time, podle kterého je hlavním důvodem neshoda ohledně politiky vůči Íránu.

Původně chtěly Spojené státy velké manévry uspořádat na jaře, kvůli "nestabilitě a napětí v regionu" ale byly odloženy na říjen.

Washington oproti původním předpokladům snížil počet vojáků o více než dvě třetiny. Časopis Time s odvoláním na "dobře informované zdroje v obou zemích" uvedl, že místo pěti tisíc příslušníků armády jich Pentagon na manévrech Austere Challenge 12 nasadí jen 1200 až 1500.

Menší má být i počet a kapacita systémů protiraketových střel, které budou vojáci během cvičení používat. Protirakety Patriot poputují do Izraele podle původního plánu, vojáci, kteří je obsluhují, ale zůstanou doma. Namísto dvou válečných lodí s protiraketovým systémem Aegis ale na Blízký východ popluje zřejmě jen jedna, i když ani její vypravení není stále jisté.

Vysoký izraelský důstojník pro časopis uvedl, že Washington tím chce Izraeli říct: "Nedůvěřujeme vám".

Spojené státy změny oficiálně vysvětlily omezením rozpočtu. Dochází k nim ale v době, kdy rostě napětí mezi vládou Baracka Obamy a Benjamina Netanjahua. Důvodem jsou výhružky Izraele, že podnikne letecký útok na Írán kvůli kontroverznímu jadernému programu Teheránu. Podle Íránu je jeho nukleární program mírový a jde mu výhradně o produkci elektřiny. Západ ho ale podezírá z tajné výroby atomové zbraně.