Americký prezident Barack Obama v úterý otevřeně pohrozil Damašku vojenskou intervencí, pokud by režim chtěl nasadit chemické nebo biologické zbraně.

"Dosud jsem nevydal rozkaz vojensky zasáhnout v Sýrii," citovaly agentury z Obamova prohlášení. "Jestliže však uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, to by změnilo mou kalkulaci," upozornil prezident.

"Dotklo by se to spojenců v regionu, včetně Izraele, dotklo by se to nás. Byla by to pro USA 'červená čára' a mělo by to nedozírné důsledky," varoval Obama.

V noci na úterý skončila pozorovací mise OSN v Sýrii UNSMIS, která vznikla v dubnu na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN s úkolem pomoci realizovat mírový plán bývalého zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana.

Plán zůstal jenom na papíře a pozorovatelé, jichž mělo být podle původního mandátu 300, nemohli svůj úkol kvůli násilí náležitě plnit.

Annan z funkce odstoupil a zmocněncem OSN pro Sýrii se stal alžírský diplomat Lachdar Brahímí. Měl by mít k dispozici až 30 osob, mezi nimi odborníky na vojenství a politické a humanitární problémy.

Syrské ministerstvo zahraničí v úterý odmítlo Brahímího nedělní výrok ve francouzské televizi France 24 o "občanské válce" v Sýrii, který je podle Damašku "v rozporu se skutečností". "Je to termín, který se nachází jen v hlavách spiklenců," tvrdí ministerstvo v prohlášení.

Armádní vrtulníky ostřelují Damašek

Ze Sýrie, kde se jako v ostatním muslimském světě slaví druhým dnem významný svátek Íd al-fitr, jsou i v úterý hlášeny boje, při nichž za dnešek zahynulo podle opozice údajně nejméně 44 lidí.

Japonská novinářka přišla o život, když kryla násilí ve druhém největším městě v zemi s 2,5 milionu obyvatel Halab, kde ráno vypukly silné boje mezi armádou a rebely, uvedla hlavní opoziční skupina Syrská národní rada (SNC). Dále se zde prý začali pohřešovat tři novináři, jedna Libanonka, jeden Turek a jeden arabský dopisovatel jistého amerického média.

Armádní vrtulníky v úterý ostřelovaly dvě damašská předměstí. Vládní síly také spustily pozemní ofenzivu podporovanou ze vzduchu s cílem znovu dostat pod kontrolu město Kastal Maaf na silnici vedoucí z přístavu Latákíja do Turecka. Zabiti byli čtyři opoziční bojovníci, řekl agentuře Reuters zdroj ze Syrské svobodné armády.

Opozice hlásí katastrofickou situaci z města Hirák v jižní Sýrii. Armáda na něj pravidelně útočí, což znemožňuje zásobování potravinami i léky.

Do Turecka prchlo 70 tisíc Syřanů

Do sousedních států neustále proudí syrští uprchlíci, nejvíce je jich v Turecku. Jeho ministr zahraničí Ahmet Davutoglu dnes prohlásil, že Turecko má kapacitu pro maximálně 100 tisíc syrských běženců. Bude-li jich více, musí podle něj být zřízeno nárazníkové pásmo na syrském území.

Turecko bude 30. srpna zastoupeno na ministerském jednání Rady bezpečnosti OSN pořádaném Francií. Hlavním tématem má být humanitární situace v Sýrii a v sousedních zemích. Davutoglu navrhuje, aby OSN zřídila uprchlické tábory na syrských hranicích. Příliv Syřanů se v minulém týdnu kvůli těžkým bojům v severosyrském Halabu zrychlil, nyní je v Turecku na 70 tisíc Syřanů.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius v úterý prohlásil, že by se mělo začít vyjednávat s hlavním spojencem Damašku, s Ruskem, o finančních sankcích proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Boje prý stojí Damašek měsíčně miliardu eur.

Mnoho západních zemí uplatňuje proti Sýrii hospodářské i finanční sankce, mezinárodní postih se nepodařilo v RB OSN dohodnout kvůli opozici Ruska a Číny. "Pokoušíme se ho (Asada) chytnout pod krkem, mohu-li to tak říci, všemi možnými způsoby," řekl Fabius.

Válka podle něj Damašku odčerpává jeho finanční rezervy. "Počítáme, že vydrží už jenom několik měsíců, jestliže ho nebudou podporovat Rusko a Írán. Proto je třeba vyjednávat alespoň s Rusy," řekl ministr.