Syrští povstalci, kteří už sedmnáctý měsíc usilující o svržení prezidenta Bašára Asada, potřebují ochranu v podobě bezletových zón a bezpečných oblastí u hranic s Jordánskem a Tureckem. Ty by měly střežit zahraniční jednotky, řekl agentuře Reuters předseda opoziční Syrské národní rady (SNC) Abdal Básil Sajdá.

Ve strategicky důležitém syrském Halabu pokračují boje mezi ozbrojenou opozicí a vládními vojáky. V jižní provincii Dará vyvolala dělostřelecká palba vlnu uprchlíků.

Asadův režim navíc opustil další z vysoce postavených mužů. Do Jordánska uprchl zástupce policejního šéfa provincie Homs.

Brigádní generál Ibráhím Džabaví přešel do Jordánska a oznámí to v nejbližší době v televizi Al-Arabíja, uvedl z Ammánu představitel Vysoké revoluční rady.

Šéf SNC Sajdá řekl, že USA už pochopily, že absence bezletové zóny, která by chránila opoziční bojovníky proti vzdušné převaze Asadových sil, bránila povstalcům v postupu.

"Některé oblasti jsou osvobozovány," řekl Sajdá telefonicky z Istanbulu. "Problémem je ale letectvo, které spolu s dělostřeleckou palbou přináší zabíjení a destrukci."

Vytvoření bezpečných oblastí u hranic s Jordánskem a Tureckem je podle něj "podstatnou věcí, která by potvrdila režimu, že jeho moc kousek po kousku slábne".

Bezletová zóna vyhlášená NATO a arabskými spojenci pomohla loni libyjským povstalcům svrhnout Muammara Kaddáfího. Západ ale projevuje jen pramalou chuť zopakovat podobnou akci v Sýrii a Rusko a Čína se rezolutně stavějí proti takové intervenci.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová nicméně na návštěvě v Istanbulu prohlásila, že společně s Tureckem chtějí vyvinout společný systém operačního plánování, který by podpořil syrské rebely, píší agentury. Zapojit by se měly armády obou zemí i tajné služby. Zvažují prý i bezletové zóny nad syrským územím.

Ve strategicky významné obchodní metropoli Sýrie Halabu neustávají boje o její ovládnutí. Dělostřelectvo v neděli ostřelovalo severovýchodní části města, nové střety jsou hlášeny i z jihozápadní čtvrti Salahaddín.

Uprchlická vlna

Dělostřelecký útok vládních jednotek podle aktivistů vyvolal uprchlickou vlnu v provincii Dará, vládní jednotky zaútočily údajně také na lokalitu Al-Šama v provincii Homs. Tam prý vojáci pozatýkali 350 osob a vládnou obavy, že je popraví. V celé Sýrii bylo jen v neděli zabito už nejméně 47 lidí, denní počty obětí násilí se podle DPA pohybují odhadem mezi stem a dvěma sty lidí.

O situaci v Sýrii měli zároveň v saúdskoarabské Džiddě jednat ministři zahraničí zemí Ligy arabských států (LAS). Ohlášená schůzka byla ale bez oficiálního vysvětlení odložena na neurčito.

Činitelé v sídle LAS v Káhiře to podle agentury DPA připisují onemocnění saúdskoarabského ministra zahraničí, prince Fajsala ibn Abdal Azíze Saúda. Podle sdělení královského dvora byl jednasedmdesátiletý šéf diplomacie operován kvůli krvácení do dutiny břišní.