Vědci z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zveřejnili výsledky projektu, který dokazuje, že nevhodné tuky v jídelníčku zvyšují vedle cholesterolu také riziko infarktu a mrtvice.

Příčinou jsou nasycené mastné kyseliny v živočišných, kokosových či palmových tucích.

"My jsme ukázali poprvé na složitém pokusu na lidech, že nasycené mastné kyseliny, které zvyšují cholesterol, současně zvyšují prozánětlivý stav," řekl předseda Fóra zdravé výživy profesor Rudolf Poledne z IKEM.

Prozánětlivý stav člověk nepozná, zánět ale tím, že je dlouhodobý, prokazatelně poškozuje cévy. Měří se za pomoci hodnot CRP. Pokud normální hodnoty stoupnou nad tři miligramy na litr krve, riziko infarktu několikanásobně roste. Vyšší CRP mají také kuřáci, ženy po menopauze a lidé s nadváhou.

Úmrtnost na infarkt klesá v ČR od roku 1991, dosud se to dávalo do souvislosti právě s poklesem cholesterolu. Nyní se potvrdilo, že když Češi už nejedí tolik másla, tučných sýrů a tučného masa, snížil se i prozánětlivý stav.

"Na dobrovolnicích, obézních dámách středního věku, to fungovalo výtečně. Když jedly nezdravě, prozánětlivý stav se jim zhoršil," shrnul Poledne.

Profesorka Jana Dostálová z Fóra zdravé výživy doplnila, že spotřeba nezdravých tuků v ČR za 20 let klesla a lidé rozšířili jídelníček o rostlinné oleje či margaríny.

Situace se znovu zhoršuje

V současné době podle ní už situace tak dobrá není. Výrobci potravin stále víc používají nezdravé tuky, hlavně do trvanlivého pečiva s náplní či polevou, na polevy na müsli tyčinkách, koblihy, koláče nebo zákusky. Zdrojem nezdravých tuků jsou také sušené sójové nápoje a instantní náhrady mléka nebo smetany do kávy a čaje.

"Tím se trend opět obrací a nezdravé tuky, které Češi na svých talířích výrazně omezili, se vracejí v hotových výrobcích," varovala Dostálová.