Sajf Islám Kaddáfí, syn zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, nechce být souzen ve své vlasti, ale před Mezinárodním trestním soudem v Haagu. Uvedli to jeho právníci.

"Pokud budu popraven po soudu v Libyi, bude se to rovnat vraždě," řekl svým obhájcům Sajf Islám.

Čtyřicetiletý Sajf Islám byl zadržen loni v listopadu. Mezinárodní trestní soud ho obvinil ze zločinů proti lidskosti.

Při potlačování povstání a následném ozbrojeném konfliktu, které svrhly režim jeho otce, prý udílel rozkazy, jež vedly k mučení a vraždění povstalců.

"Proces nebude spravedlivý, pokud se obžaloba bude zakládat na důkazech získaných mučením. Nebojím se smrti, ale jestli mě po takovém procesu popravíte, měli byste to nazývat vraždou," citují Sajfa Isláma jeho advokáti ve spise, který předali soudcům do Haagu.

Sajfa Isláma stále zadržují kmenové milice v západolibyjském horském městě Zintán, ležícím asi 180 kilometrů od metropole Tripolisu. Libyjská prozatímní vláda prohlašuje, že Sajf Islám by měl čelit spravedlnosti ve své vlasti, a odmítá ho do Nizozemska vydat.

V červnu navštívil diktátorova syna v Zintánu tým vyslaný Mezinárodním trestním soudem, včetně australské advokátky obviněného Melindy Taylorové. Pracovníci haagského tribunálu byli po setkání se Sajfem Islámem na místě tři týdny zadržováni.

Libyjští představitelé tehdy obvinili Taylorovou, že se pokusila propašovat svému klientovi špionážní zařízení a zakódovaný dopis.

Plukovník Muammar Kaddáfí, jehož autokratická vláda trvala 42 let, byl zabit loni v říjnu za nevyjasněných okolností poté, co ho zajali rebelové vedoucí proti němu více než půlroční boj.

Ještě letos na jaře Sajf Islám Kaddáfí tvrdil, že dává přednost soudu ve své zemi, přestože v Libyi mu v případě usvědčení hrozí i trest smrti, zatímco nejvyšším trestem, který mu může být uložen v Haagu, je doživotí.