Společnost Acta non verba i publicista Jan Urban vyzvali ministra spravedlnosti Blažka k rezignaci. Podle nich se při zastupování státu ve sporu s Diag Human dopustil několika trestných činů, mimo jiné podvodu. Podali na něj proto i trestní oznámení.

Podle Pavla Blažka je ale obvinění nesmyslné. "Beru trestní oznámení na vědomí, ale všechno je jinak. A je mi líto policistů, že se musí zabývat takovými věcmi místo toho, aby dělali normální práci," řekl serveru IHNED.cz.

Blažek převzal zastupování státu ve sporu s Diag Human v roce 2002. Podle Acta non verba přizval tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer Blažka na doporučení advokáta Zdeňka Koudelky, aby zajistil v případu nový znalecký posudek.

Publicista Urban na svém blogu na Aktuálně.cz zároveň uvedl, že současný ministr spravedlnosti pak zadal posudek firmě, která spolupracovala s ním a jeho manželkou.

I to je ale podle Blažka absolutní nesmysl. "S manželkou určitě ne. To je úplná hloupost. Navíc to nebyl ministr Fišer, ale vláda," reagoval.

Podle společnosti Acta non verba ale Blažek zároveň poslal dopis rozhodcům v kauze Diag Human, aby nepoužívali již dříve vypracovaný posudek Radomila Kochánka a Josefa Luňáka. Uvedl, že si ho ministerstvo zdravotnictví nikdy neobjednalo. Na tomto posudku se přitom podle Acta non verba shodly obě strany sporu.

Měl se obohatit

"Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human, a to s cílem, aby obohatil sebe a svého kamaráda z dvojdomku. Nový znalecký posudek totiž stál třicetkrát více než ten původní - a o to šlo," prohlásil ředitel Acta non verba Vojtěch Razima.

Publicista Urban doplnil, že cena za "zcela zpackaný, neudržitelný a posléze právem odmítnutý posudek" činila 5,25 milionu korun. Urban pak Blažka viní i z dalších trestných činů. Podle něj například spolu s Koudelkou pravděpodobně zneužili pravomoc veřejné osoby.

Acta non verba podala v dubnu na advokáta Koudelku trestní oznámení, zhruba před třemi týdny ho pak rozšířila i na Pavla Blažka. Protikorupční policie se podle mluvčího Jaroslava Ibeheje případem zabývá, oznámení na ministra spravedlnosti ale zatím neobdržela.

Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Strany se nyní přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné.