Pád vlády syrského prezidenta Bašára Asada je jen otázkou času. Agentuře Reuters to v pátek řekl bývalý velitel pozorovatelské mise OSN v Sýrii Robert Mood. Domnívá se, že by režim autoritativního vůdce mohl přežít i několik let.

"Podle mého názoru je jen otázkou času, než padne režim, který proti civilnímu obyvatelstvu používá tak velkou vojenskou sílu a nepřiměřené násilí," prohlásil norský generál. Pokaždé, když je někde zabito 15 lidí, "se mobilizuje 500 dalších sympatizantů, z nichž přibližně stovka jsou bojovníci," řekl.

Jeho slova potvrdil deníku Guardian i bývalý syrský generál Muhammad Al-Zobi, který před dvěma měsíci zběhl k opozici. Podle něj je Asadova armáda jen kousek od totálního kolapsu. Dochází zásoby benzínu i potravin, problémy má armáda také s doplňováním řad jejích vojáků. "Benzín už téměř došel, dochází jim také rakety a není tam skoro žádný chleba a voda pro vojáky," řekl Al-Zobi.

Oproti Moodovi dává Al-Zobi režimu mnohem méně času. Podle něj syrská armáda může vydržet ještě měsíc, maximálně dva. "Potom Asad opustí Sýrii. Půjde do Ruska, nebo možná do Íránu," předpovídá Al-Zobi.

Generál listu také popsal situaci v demoralizované Asadově armádě. Zhruba 30 procent Asadových vojáků už zběhlo, mnoho dalších je ve vojenském vězení. Pokud je někdo při útěku chycen, je ihned zastřelen.

Hladoví vojáci

"Vojáci jsou nervózní, unavení a hladoví. Většina z nich bude během tří nebo čtyř měsíců úplně na dně," uvedl Al-Zobi. "Dlouho neviděli své rodiny, a když jim chtějí alespoň zavolat, poslouchá hovor kontrolor na druhé lince," dodal.

Asadův režim se od loňského března snaží potlačit silou protivládní povstání. Pozorovatelé OSN v Sýrii působili od letošního dubna v rámci mírového plánu zvláštního vyslance pro Sýrii Kofiho Annana.

 

Mise sestávající z 300 neozbrojených pozorovatelů a asi 100 civilních členů ale násilnostem na civilistech zabránit nedokázala. Pozorovatelé od června nevyjížděli kvůli vysokému bezpečnostnímu riziku do terénu a Spojené národy nedávno polovinu z nich odvolali.