Slovenský Ústav paměti národa ve čtvrtek oznámil, že v jeho spisech je rozsudek smrti nad maďarským nacistickým zločincem Lászlóem Csatárym. Stalo se tak krátce poté, co slovenské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že rozsudek v košickém archivu chybí. Informovala o tom slovenská televize Markíza. Nad Csatárym v roce 1948 vynesl v nepřítomnosti rozsudek smrti československý soud.

Nález rozsudku podle všeho znamená důležitý posun v Csatáryho případu, ústav již kvůli tomu kontaktovaly slovenské ministerstvo spravedlnosti i maďarské úřady. Resort spravedlnosti by měl v pondělí oznámit, jaký bude další postup Bratislavy v této kauze.

Sedmadevadesátiletého Csatáryho, který v Maďarsku čelí obvinění z válečných zločinů, čeká v Budapešti v nadcházejícím týdnu výslech. V současné době je v domácím vězení.

Podle Centra Simona Wiesenthala sehrál Csatáry klíčovou úlohu při deportaci asi 300 košických Židů na Ukrajinu, kde byli téměř všichni v létě 1941 usmrceni. Na jaře 1944, kdy sloužil jako velitel maďarské policie v košickém ghettu, se podílel na deportaci více než 15 000 Židů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Šéf ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Igor Rintel tento týden označil Csatáryho za sadistu. Za války prý v Košicích trýznil nejen Židy, ale i jiné obyvatele tohoto v době druhé světové války maďarského města.

Až do poloviny 90. let žil v Kanadě. Když se o něj kvůli jeho minulosti ale začaly zajímat tamní úřady, vrátil se zpět do Maďarska.