Jan Kněžínek, který působí na odboru památkové péče už desátým rokem, měl původně v březnu odejít do důchodu. Místo toho skončí až koncem července a plynule přejde na jinou vedoucí pozici. Stane se šéfem nedávno zřízené kanceláře, která má v Praze na starost památky UNESCO.

Tento krok ale kritizuje Richard Biegel z Klubu Za starou Prahu. Považuje ho za výsměch. Biegel také obvinil Kněžínka z toho, že vybudoval klientelistický systém, který půjde jen těžko rozbít. Zároveň mnoho rozhodnutí označil jako netransparentní.

Kněžínek si ale stojí za vším, co pro Prahu udělal. "Památková péče není jen o čtyřech nebo pěti kauzách. Odbor ročně vydá tisíce stanovisek. Nejtěžší je najít kompromis mezi památkovou péčí a potřebami lidí ve městě. A to se nám, myslím, podařilo," řekl odcházející Kněžínek.

Přílišná vstřícnost k developerům?

Nejčastěji mu kritici vytýkají přílišnou vstřícnost k developerům. "Neřekl bych, že něco takového dělám. Ale zajímalo by mě, co je špatného na slově developer? Kdo jiný město postavil? To byli přece vždycky developeři. Pojďme jim raději poděkovat. Vždyť oni přišli po revoluci a opravili nám Prahu," řekl loni Kněžínek v rozhovoru pro HN.

Kritice čelil končící ředitel i za rozhodnutí o opravě Karlova mostu, demolici domu na Václavském náměstí či stavbě moderního domu na konci Revoluční ulice.

 

V kanceláři UNESCO bude muset Kněžínek vypracovat management plánu Pražské památkové rezervace. Chystá také venkovní výstavu a další akce k dvacátému výročí zapsání metropole na seznam světového dědictví.

Nového ředitele odboru památkové péče vybere magistrát z uchazečů, kteří se o místo přihlásí do 10. srpna.