Syrští vládní vojáci získali v pátek kontrolu nad centrem hlavního města Damašku, čtvrtí Midan. V syrské metropoli pokračuje jejich ofenziva už druhý den. Obyvatelé města před armádou prchají do okolních zemí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za uplynulých 48 hodin uteklo jen do Libanonu 30 tisíc Syřanů. Téměř 50 tisíc je jich v Turecku a další desítky tisíc v Jordánsku. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhaduje, že na útěku před boji je v Sýrii půl milionu lidí.

Opoziční bojovníci označili své stažení z Midanu za "taktický ústup". Vojáci ostřelovali z vrtulníků také čtvrť Sajjídy Zajnab. Ulice v centru Damašku byly podle svědků během akcí vylidněné, obchody jsou uzavřeny a některým bankám prý došla hotovost.

Navzdory eskalaci bojů přišli obyvatelé města na tradiční páteční protivládní demonstraci. Protesty se konaly i v dalších městech, v Halabu pořádková policie údajně použila k rozehnání davu střelbu.

Při bojích v celé zemi zahynulo dle opozice na 130 lidí. Největší ztráty jsou hlášeny z provincie Damašek a Homs.

Pozorovatelé zůstanou dalších 30 dní

Radě bezpečnosti OSN se také po dlouhém rokování dokázala shodnout na rezoluci, která prodlužuje misi pozorovatelů o 30 dní, a odhlasovala text navržený západními státy jednomyslně.

Rusko přitom hrozilo dalším vetem a chtělo podpořit jiný, pákistánský text. Nakonec se díky pákistánským diplomatům podařilo najít kompromis. Případné další prodloužení je vázáno na stažení těžké armádní techniky z měst a na naléhání Ruska také na ukončení bojů ze strany opozice.

USA, které ještě Rusku nezapomněly čtvrteční veto sankční rezoluce, ve splnění těchto podmínek moc nedoufají a považují prodloužený mandát spíše za dostatečný čas na to, aby se pozorovatelé sbalili a odjeli. Misi tvoří 300 neozbrojených pozorovatelů a asi 100 civilistů.