Středeční bombový útok na autobus s izraelskými turisty na letišti v bulharském Burgasu je pravděpodobně dílem sebevražedného atentátníka. S odvoláním na bulharského ministra vnitra Cvetana Cvetanova to ve čtvrtek napsala agentura Reuters, podle níž stoupl počet obětí útoku na osm.

"Našli jsme osobu, která byla sebevražedným útočníkem. Ta osoba měla falešný řidičský průkaz ze Spojených států," uvedl bulharský ministr na letišti v Burgasu. Dříve přitom úřady vycházely z toho, že bomba byla umístěna v autobuse nebo zavazadle některého z cestujících.

Úřady v Bulharsku i ve Švédsku dementovaly zprávy, že údajný sebevražedný útočník z Burgasu je Švéd s alžírskými a finskými kořeny. Informovala o tom agentura DPA.

Šlo o informace, které se objevily například na portále inter-view. Podle nich atentát pravděpodobně spáchal třiatřicetiletý Švéd s alžírsko-finskými kořeny. Údajně dřív podstoupil výcvik v Pákistánu a nějaký čas strávil i na americké věznici na Guantánamu.

Z atentátu nejprve izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Írán, ve čtvrtek ministr obrany Ehud Barak v rozhlase upozornil na příslušníky libanonských šíitských milic Hizballáh, kteří podle něj pracovali na zakázku Íránu.

"Hizballáh v Bulharsku operuje a již v minulosti se pokusil neúspěšně zaútočit," přidává se šéf protiteroristického úřadu v Izraeli Nitzan Nuriel. "Mohli využít někoho z místní muslimské komunity nebo (jejich vlastní teroristé) mohli přejít do Bulharska z Turecka. Je to docela jednoduché," citoval Baraka izraelský deník Jerusalem Post.

Nuriel reagoval na podobný incident v Bulharsku letos v lednu. V autobuse s izraelskými turisty, který směřoval z Turecka, se tehdy objevil podezřelý balíček a Izrael zažádal bulharské úřady, aby posílily ochranu jeho občanů v zemi.

Ministr dopravy tehdy prý dokonce vznesl stejný požadavek i k bezpečnostním složkám v ostatních evropských zemích. Chtěl po nich, aby "posílily ochranu skupin Izraelců v různých turistických letoviscích, jako jsou lyžařské areály a hotely," píše deník americké židovské komunity Algemeiner.

Msta za smrt člena Hizballáhu?

Bezprostředně po středečním incidentu také vyšlo najevo, že se v červnu v Bulharsku objevili zástupci izraelské tajné služby Mossad. Jednali tehdy s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem, který ale sám uvedl, že ho tehdy před nebezpečím bombového útoku v zemi nevarovali. Informovala o tom Sofijská tisková agentura.

Důvodem obav Izraele o bezpečnost svých občanů v zahraničí je čtvrté výročí zabití šéfa milic Hizballáhu Imada Mughniyeha v Damašku. Vražda se připisuje Mossadu.

Hizballáh podíl na středečním bombovém útoku podle agentury Interfax popřel.

Server IHNED.cz kvůli incidentu, který se odehrál před bulharskou letištní halou, vyzpovídal velitele policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA) Libora Lochmana.

HN: Vyhmátli teroristé slabé místo současně nastaveného bezpečnostního standardu na letištích?

Určitě vyhmátli slabé místo, protože nezajistíte, aby tam někdo u sebe něco neměl. Kontrola je na letišti, když se odbavíte, před tím nic není. I samotná letištní hala je podle mě problém - byť tam prochází policisté a snaží se kontrolovat, hlídat a mají svoje zkušenosti, tak tam může člověk něco pronést. Když to ale uděláte před letištěm, tak je to, jako když to uděláte na ulici.

HN: Dá se takovým útokům předcházet? A jak?

Předcházet se dá, ale na úkor toho, že byste to tady museli zase utužit a už před letištěm by byly brány, kde by se pasažéři kontrolovali. To je pořád o utahování šroubů, což také není normální. Takto před letištěm je velice těžké takovým věcem zabránit.

HN: Máte osobní zkušenost s úrovní bulharských bezpečnostních složek?

Ne, nemám. My se sice známe s veliteli bezpečnostních složek na úrovni Evropské unie, ale nikdy jsem tam nebyl.