Boj s úplatky a snižování byrokracie nejde vždycky dohromady. Nově na to narazila vláda Petra Nečase a bude kvůli tomu muset škrtat ve svém ambiciózním, více než padesátipoložkovém protikorupčním balíčku.

Na čtvrtečním zasedání kabinetu ze souboru vypadne plán na to, aby úředníci museli při přípravě nových zákonů či vyhlášek sepisovat i takzvanou analýzu korupčních rizik. Tým vicepremiérky Karolíny Peake totiž zjistil, že by se tím tvorba legislativy nepříjemně zkomplikovala a protáhla.

"Je otázkou, zda existují nové právní předpisy, jejichž ustanovení obsahují riziko korupčního potenciálu v tak významné míře, aby bylo odůvodněno zavedení tohoto metodického institutu,“ stojí ve zprávě, kterou ve čtvrtek dostanou ministři na stůl.

A pokračuje se: „Celý navrhovaný proces je četnou odbornou veřejností vnímán jako administrativně a technicky složitý, odborně náročný a těžko uchopitelný, s velkým rizikem, že jeho přínosy nebudou odpovídat vkladům, které si jeho realizace vyžádá.“

Hlavním problémem, na který se po roce úvah narazilo, je, že největší korupční riziko při vzniku zákonů by se stejně neodstranilo - a to poslanecká tvořivost.

Právě přílepky a pozměňovací návrhy zákonodárců se využívají k tomu, aby se do zákonů dostaly sporné pasáže, které by normální cestou nejspíš neprošly. Třeba když poslanci chtěli v tichosti vyšachovat ekology a občanská sdružení ze stavebních řízení, což by pomohlo hlavně developerům a stavebním firmám.

"Cíle je možné docílit i jinými nástroji,“ píše Karolína Peake v dokumentu. A co jsou ty jiné nástroje? Třeba zákon o lobbingu, který ale ještě nemá  paragrafované znění.