Syrské vládní síly dnes poprvé nasadily vrtulníky do bojů o Damašek. Urputné střety mezi jednotkami prezidenta Bašára Asada a povstaleckými oddíly trvají v metropoli od neděle a opoziční síly je označují za "bod zlomu".

Turecké zdroje podle agentury Reuters oznámily, že mezi 1280 Syřany, kteří uprchli ze země za posledních 24 hodin, je i zběhlý armádní generál a několik důstojníků.

Boje v Damašku s dosud nevídanou intenzitou vypukly v neděli, v pondělí opoziční síly oznámily obsazení dvou čtvrtí - Midan v širším centru města a Tadamon ve východní části metropole. V úterý se podle agentury AP bojuje ve čtyřech damašských čtvrtích.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) se vládní jednotky přes noc snažily dělostřeleckou palbou vytlačit povstalce především ze čtvrti Midan. Agentura AFP uvedla, že poprvé byly pozice povstalců v noci ostřelovány také z armádních vrtulníků.

Kolem poledne pak svědci citovaní AFP informovali o intenzivní palbě z automatických zbraní v samém centru Damašku. Náměstí, na němž stojí budova Centrální banky, zaplavili podle svědků "příslušníci bezpečnosti vyzbrojení kalašnikovy".

V neděli zemřelo v Damašku při střetech 105 lidí, v pondělí pak podle OSDH zahynulo při represích a bojích v zemi 149 osob.

Desítky tisíc uprchlíků

Podle nejmenovaného tureckého činitele překročilo přes noc hranice ze Sýrie do turecké provincie Hatay dalších 1280 uprchlíků, mezi nimi i nejmenovaný brigádní generál.

V Turecku tak už údajně našlo útočiště 18 syrských generálů a neupřesněný počet dalších armádních důstojníků s celkem 68 rodinnými příslušníky. Počet syrských uprchlíků v Turecku se po dnešní noci zvýšil podle zdroje Reuters už na 42 680 osob.

Irácká vláda vyzvala občany Iráku, kteří se zdržují v Sýrii, aby se vzhledem k horšící se situaci okamžitě vrátili. Dle vládního mluvčího v minulých dnech přibylo Iráčanů, kteří se dostali v Sýrii do centra bojů.

Dle odhadů OSN je v Sýrii stále asi milion iráckých uprchlíků a 3000 dalších jich v lednu požádalo o azyl. Z Iráku uprchli před občanským konfliktem z let 2005 až 2007.

Jako v Iráku

Situaci v Sýrii se stále většími obavami sleduje sousední Izrael. Velitel vojenské rozvědky Aviv Kochavi prohlásil v parlamentu, že prezident Bašár Asad stáhl část jednotek z hraničních Golanských výšin, protože vojsko potřebuje k zajištění vnitrozemí, zejména oblasti kolem Damašku.

Situace v Sýrii se podle generála začíná podobat té v Iráku, který se po svržení prezidenta Saddáma Husajna rozpadl na znepřátelené frakce. Do Sýrie dle Kochaviho zamíří teroristé z Al-Káidy a účastníci svaté války z celého světa.

Izraelský generál prohlásil, že režim v Damašku "nepřežije" a že jeho spojenci, Írán a libanonský Hizballáh, se už připravují na dobu po Asadově pádu. Kochavi se obává, že teroristé využijí chaos v Sýrii k útokům na Izrael z území Golan.