Velká voda, která v noci na sobotu zasáhla ruský Krasnodarský kraj, za sebou zanechala miliardové škody a hlavně - 171 obětí. Jindy rušná oblast zaměřená na turistiku se topí v slzách a zoufalství.

Největší spoušť způsobila v oblasti u města Krymsk, kde byla nalezena většina mrtvých. Mimo Krymsku se další tři těla našla v přístavu v Novorossijsku a devět v sousedním černomořském letovisku Gelendžik.

Do regionu v sobotu dorazil ruský prezident Vladimir Putin.  Slíbil finanční pomoc postiženým a nařídil vyšetřování.

Podle místních úřadů katastrofa postihla více než 12 tisíc obyvatel a 4 tisíce domovů. Od pátku do sobotního dopoledne napadlo 280 milimetrů srážek, což je zhruba měsíční průměr.

Úřady černomořského regionu hovoří o nejhorší katastrofě za několik staletí. Podle svědků a zpráv na internetu nespokojenost s postupem záchranářů v zasažené oblasti roste a stále víc lidí viní úřady z nedbalosti.

Peníze poškozeným

Prezident Putin se v sobotu vypravil do oblasti záplav. Obrázek o rozsahu katastrofy si udělal z vrtulníku a s pracovníky civilní ochrany v Krasnodarském kraji konzultoval další postup záchranných prací. Krymsk se nachází asi 200 kilometrů severozápadně od letoviska Soči, kde má ruský prezident letní sídlo.

Putin poškozeným domácnostem slíbil finanční pomoc. Každá z rodin obětí podle něj obdrží kompenzace ve výši dvou milionů rublů (více než 1,2 milionu korun). Nařídil také vyšetřování okolností dramatických událostí a na 9. července vyhlásil státní smutek.

Velká voda lidi překvapila v sobotu mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno. Řada lidí si stěžovala, že je na ohrožení nikdo neupozornil. Starosta Krymsku Putinovi řekl, že varování obdržel v pátek ve 22:00. "V kolik hodin?" zeptal se ho podle AFP Putin několikrát s vážnou tváří.

Do míst neštěstí se na žádost Putina vypravil šéf vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Podle šéfa Kremlu se bude zabývat varováním před katastrofou a reakcí úřadů na ně. Podle AFP úřady zahájily vyšetřování kvůli možnému obvinění ze zabití z nedbalosti.

Gruzie nabídla pomoc

Rozšířilo se i podezření, že byla upuštěna voda z hráze na horním toku, která má zajišťovat dostatek pitné vody pro Novorossijsk. Jeden z představitelů, se kterými Putin v oblasti hovořil, připustil, že z nádrže byla upuštěna část vody, aby se zabránilo přelití. Toto množství ale prý katastrofu nemohl zapříčinit.

Humanitární pomoc Rusku nabídla v neděli Gruzie. DPA tento krok označuje za nezvyklý a připomíná, že spolu v srpnu 2008 obě země svedly krátkou válku.