V Praze po 21:00 přistál letoun se čtyřmi zraněnými po nehodě autobusu v Chorvatsku. Je mezi nimi i šedesátiletá žena, která utrpěla nejtěžší zranění. Všichni budou vyšetřeni v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), poté se rozhodne o další léčbě.

Dalších 20 lidí zůstalo v Brně. Úřady zatím nerozhodly, co bude s těly obětí nehody. S rozhodnutím vyčkávají na jejich identifikaci, řekl večer ve Kbelích náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

V Chorvatsku zůstalo ještě sedm lidí.

Letoun z Chorvatska krátce před 20:00 přistál na letišti v Brně-Tuřanech. Podle Třebické zamířili do brněnské Vojenské nemocnice čtyři těžce zranění a 16 lehce.

Po přistání v Brně zamířil armádní speciál do části, která slouží jako zázemí letiště. Jeho správa do něj vpustila příbuzné cestujících v jejich osobních autech. "Odbaveni budou tady v mimořádném režimu v zázemí letiště, nikoli tam, kde je to běžné. Chtěli jsme jim i jejich příbuzným dopřát určité soukromí a pohodlí," řekl ČTK ředitel letiště Tomáš Plaček.

Příbuzní zraněných čekali v odbavovací hale dlouhé hodiny. Byl mezi nimi i Miroslav Kočka z Kuřimi na Brněnsku. Jeho šestašedesátiletá matka cestovala na Makarskou riviéru se sedmi kamarádkami. "Dlouho jsme nevěděli, zda je v pořádku. Bylo to hrozné. Naštěstí utržila jenom odřeniny," řekl novinářům.

Společně s ním čekal na návrat své devětačtyřicetileté manželky Milady Zdeněk Braun. Ta v autobuse seděla úplně vzadu. I ona měla štěstí a skončila jen s drobnými poraněními. Do telefonu mu po kolizi líčila, jak po havárii autobusu zastavovala auta s českými turisty, kteří se zraněným snažili na místě pomoci.

Většina zraněných nastoupila v přímořském Zadaru, cestou do ČR letadlo ještě přistálo v Záhřebu pro šedesátiletou těžce zraněnou ženu, která byla ošetřována v tamější nemocnici.

Zraněné dívky operovali

V Zadaru zůstávají ještě dvě nejhůře zraněné turistky, kterými jsou třináctileté sestry-dvojčata. Jsou u nich jejich rodiče. Dalších pět zraněných je v nemocnici v Gospiči, podle portálu večernji.hr jsou dva na jednotce intenzivní péče.

Důležitá čísla

Zastupitelský úřad v Záhřebu - 00 385 916 121 533.

Speciální linka ministerstva vnitra pro psychologickou pomoc - +420 974 834 788 (Není určena k poskytování informací)

Krizová telefonní linka cestovní kanceláře Adria Atlas - +420 739 092 299

Škody a léčebné výlohy klientů se uhradí z cestovního pojištění, uvedli mluvčí Kooperativy a ČSOB Pojišťovny, u nichž je pojištěna většina cestujících. Na asistenční lince ČSOB Pojišťovny je i psycholog a chorvatsky mluvící pracovník řeší vypořádávání s místními zdravotnickými zařízeními.

"Řešíme tam čtyři případy, z toho tři zranění a jeden mrtvý," uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. V rámci asistenční služby prý vyčlenili dva zaměstnance, kteří jsou k dispozici pouze lidem z havarovaného autobusu a jejich příbuzným.

Z pojištění se běžně hradí i repatriace, tedy návrat klientů do vlasti. Podle Káni se bude z prostředků pojišťoven hradit i let armádního speciálu, který přistane v Brně. Pracovníci cestovní agentury Atlas Adria zatím nedostali informace o tom, zda by kancelář měla zaplatit část nákladů na vypravení speciálního letu. O pomoc s návratem cestujících požádalo ministerstvo zahraničních věcí.

Pojištění sedaček

Kromě hrazení škody z cestovního pojištění klienta mají podle Ondřeje Rušikvase z Evropské cestovní pojišťovny po havárii autobusu klienti nárok na náhradu škody také z povinného ručení autobusu nebo z pojištění řidiče. Někdy má prý autobusový dopravce uzavřeno také takzvané pojištění sedaček.

K nehodě došlo v sobotu kolem 04:00 SELČ asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu a jen několik desítek kilometrů od pobřeží.

V autobuse jelo celkem 51 cestujících. Osm lidí zemřelo, přes čtyřicet lidí utrpělo zranění, z toho osm těžce včetně dvou dětí. Mezi mrtvými je sedmileté dítě. Všechny pozůstalé už vyrozumělo ministerstvo zahraničí. Turisté prý mířili na dovolenou na Makarskou riviéru.

Ze čtyřicítky zraněných Čechů, v Chorvatsku po nehodě hospitalizováni, jich 25 už může opustit nemocnici, uvedl v rozhovoru pro ČT český konzul ve Splitu Pavel Bednář. 

První záchranáři dorazili na místo nehody už pět minut po havárii. "Našli jsme tam věci jako u každé těžké nehody. Rozházená zavazadla, mrtvé a zraněné lidi. Najdete prvního mrtvého, pak druhého, třetího. Od třetí oběti už ani nejste v šoku a říkáte si - jdu zachraňovat lidi, počítat mrtvé budeme až na konec," řekl lékař Edo Emer chorvatskému portálu jutarnji.hr.

Autobus údajně prorazil svodidlo, sjel z cesty a převrátil se. Všichni cestující byli převezeni do nemocnice do města Gospić. "Do nemocnice byli převezeni všichni, aby se zjistilo co a jak," informoval Bednář.

Nejtežší zranění mají sestry-dvojčata

Řidič autobusu před nehodou nebrzdil, což by nasvědčovalo tomu, že usnul. S autobusem narazil do sloupu, který nese videokameru sledující provoz na dálnici. Poté se odrazil na druhou stranu. Podle pracovníků správy chorvatských dálnic tak nejspíše existuje i záznam nehody. Jeden ze dvou řidičů podle chorvatských médií přežil.

Mezi více než čtyřmi desítkami zraněných, je na tom nejhůře jedna z dívek, které ještě ráno přepravil vrtulník do Záhřebu. Jak píše portál listu Sloboda Dalmacija s odvoláním na lékaře z chirurgického oddělení záhřebské univerzitní nemocnice, utrpěla mnohočetná poranění a je v kómatu.

Druhá dívka léčená ve stejné nemocnici, podle doktora Tomislava Luetiče dvojče hůře zraněné, je na tom lépe. Utrpěla sice komplikovanou zlomeninu holeně, je ale při vědomí a komunikuje s okolím. Obě sestry by podle informací portálu měly v červenci oslavit 14. narozeniny. Stabilizovaná je i třetí pacientka, o kterou se starají lékaři v záhřebské nemocnici Dubrava. Šedesátiletá žena má zlomená žebra, holeň a pánev.

"Seděl jsem v zadní části autobusu. Panika, krev, strach - to je všechno, na co si vzpomínám," řekl Miloš Meluzín, jeden z cestujících. Dodal také, že autobus byl na cestě do obce Baška Voda.

Blízko nehody se ocitl také český policista Luboš Turek, který se o havárii autobusu dozvěděl na dálnici a jel ihned do nemocnice ve městě Gospić. "Působil jsem na Jadranu čtyři dovolené jako překladatel, přišel jsem pomoct," uvedl Turek.

"Všichni lidé z našeho konzulátu jsou na místě či v nemocnicích. Bohužel neznáme jména zraněných a obětí, takže prosíme blízké cestujících, aby se obrátili na cestovní kancelář. Ta má jako jediná jmenný seznam cestujících," uvedl Karel Šrol z pražského ministerstva.

Cestující jsou v šoku

"Do autobusu jsme se těžce dostávali kvůli zlámaným částem sedadel. Hned na začátku jsme viděli, že je na místě čtyři až pět mrtvých, a že spousta z nich je těžce zraněno a že se k nim obtížně dostaneme. Naštěstí dorazili hasiči a pomohli nám, přeřezali tyče od sedadel a dostali jsme se k zraněným lidem," uvedl pro Večernji list lékař záchranné služby města Gospić Edo Emer.

"Asi dva tři cestující nám pomáhali, ti ostatní jakoby vůbec nevěděli kde se nacházejí. Seděli, nebrečeli, přitom měli hrozné rány na nohou, které je musely hrozně bolet. Byl to pro ně hrozný šok," dodal Emer.

Autobusy vyjely dva

Z Brna vyjely v pátek do Chorvatska autobusy CK Atlas Adria dva, oba jely na makarskou riviéru. Jeden z autobusů zastavil na benzínové pumpě a řidič si všiml, že druhý autobus, který zanedlouho havaroval, projíždí kolem něj. Bylo to asi deset minut předtím, než se stala nehoda. Autobusy se v tu chvíli telefonicky navzájem spojily a daly si vědět, že je vše v pořádku.

"Mluvili o obvyklých věcech a nikdo si nestěžoval na únavu," řekla pro chorvatská média pracovnice z CK Atlas Adria, která v sobotu ráno mluvila s řidičem, který viděl projíždět sanitky a netušil, že jedou k autobusu, který řídí jeho kolega.


Zobrazit místo Místo tragické nehody Českého autobusu na větší mapě

Přepravu klientů k Jadranu zajišťovala firma JH Bus. Její vedení se cestujícím omluvilo s tím, že vůz byl v dobrém technickém stavu a za volantem se střídali dva zkušení řidiči. Jeden z nich při neštěstí zemřel.

Všechny pozůstalé už ministerstvo vyrozumělo. Konzulát České republiky v Chorvatsku poskytuje informace na nouzové lince, na kterou se rodiny cestujících mohou zeptat na informace ohledně svých příbuzných. Nouzová linka české ambasády v Záhřebu má číslo +385 916 121 533, telefon 739 092 299 má pro krizové případy cestovní kancelář Atlas Adria.

Nečas: Je to tragédie

Premiér Nečas už příbuzné cestujících ujistil, že české úřady udělají vše, aby pomohli obětem nehody.

"Je to velká tragédie a já bych chtěl touto cestou projevit upřímnou soustrast rodinám obětí této mimořádné události," sdělil v sobotu médiím premiér. "České úřady, především v součinnosti Ministerstva zahraničních věcí a velvyslanectví v Záhřebu, neprodleně učiní maximum, aby našim občanům vyšly vstříc a poskytly jim veškerou náležitou pomoc," slíbil Nečas.

Upřímnou soustrast vyjádřila i místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) či hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Na pomoc účastníkům nehody, pozůstalým, ale i lidem, kteří se přímo v Chorvatsku sami podílejí na řešení následků havárie, vyrazili policejní psychologové. "Tříčlenný tým vyslalo Krajské ředitelství policie ČR Jihomoravského kraje," oznámila mluvčí Policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Prezidium a Ministerstvo vnitra také zřídily linku psychologické pomoci pro všechny zúčastněné, která funguje nonstop na čísle 974 834 788.

Sobotní nehoda je nejhorší od havárie českého autobusu u jihočeských Nažidel, která si v březnu 2003 vyžádala celkem 20 mrtvých.