Jordánsko udělilo politický azyl syrskému pilotovi, který i se stíhačkou dezertoval do Jordánska. Je to první dezerce tohoto druhu ze syrského letectva, loajálního režimu prezidenta Bašára Asada.

Plukovník Hasan Hamáda přistál dopoledne se stíhacím letounem MiG-21 na letecké základně krále Husajna u Mafraku a požádal okamžitě o azyl. "Rada ministrů rozhodla udělit pilotovi plukovníkovu Hasanovi Hamádovi na jeho žádost politický azyl," oznámil odpoledne mluvčí jordánské vlády. Rozhodnutí ale předcházel dlouhý výslech.

Ze syrské armády už dezertovalo několik tisíc vojáků. Mnoho z nich se připojilo k Syrské svobodné armádě, která bojuje s opozicí proti vládním jednotkám. Letectvo patří k elitním složkám armády, v nichž slouží zejména alávité, tedy příslušníci skupiny, k níž patří i prezident Asad.

Přistání syrské stíhačky v Jordánsku provázely zpočátku rozdílné informace a výklady. Jordánsko nejprve hovořilo o nouzovém přistání syrského letounu na základně v severní části země. Syrští opoziční aktivisté naproti tomu hned hovořili o první dezerci.

"To letadlo vzlétlo nejvyšší rychlostí a v nízké výšce z vojenského letiště mezi městy Dará a Suajdá na jihu země," řekl agentuře AFP mluvčí Syrské národní rady (SNC) Georges Sabra. "Udělal to (pilot), aby se vyhnul zachycení radary," dodal mluvčí a upřesnil, že pilot pochází z Dajr az-Zauru, z rodiny známé bojem proti režimu.

Syrská státní televize informovala o "ztraceném spojení s letounem MiG-21, který byl na cvičném letu".

"Letoun pilotovaný plukovníkem Hasanem Mardím Hamadem se nacházel blízko syrské jižní hranice předtím, než se ztratil z obrazovky radaru v 10:34 (09:34 SELČ)," citovala z televizní zprávy agentura AFP.

"Normálně nevzlétá stroj ke cvičnému letu samotný, při výcviku jsou vždy dvě nebo tři letadla," řekl k tomu mluvčí SNC Sabra.

"Letadlo přistálo na letecké základně krále Husajna u Mafraku v 11:00 (10:00 SELČ)," řekl agentuře Reuters jordánský bezpečnostní zdroj.

Strach z vojenské reakce obchodního partnera

Jordánský činitel, který nechtěl být jmenován, agentuře Reuters řekl, že případ dezerce syrského pilota je "ošemetný" a pro Ammán bude obtížné, jak k němu přistoupit. Poukázal při tom na obavy Jordánska z možné syrské vojenské reakce po měsících pohraničního napětí mezi oběma zeměmi, vyvolaného tisíci Syřany, prchajícími před násilím ve vlasti právě do Jordánska.

Ammán si nechce proti sobě poštvat Asadův režim, ani být zatažen do syrského konfliktu, napsala agentura Reuters. Navzdory vzájemnému politickému napětí oba státy dosud stále udržují obchodní vztahy.

Sýrie je jedním z největších arabských obchodních partnerů Jordánska, loňský objem jejich obchodní výměny se odhaduje na 470 milionů dolarů. Přes Sýrii prochází navíc 60 procent jordánského exportu, zejména ovoce a zeleniny. Odtud putují pozemní cestou do Turecka nebo přes syrské středomořské přístavy do Evropy.