Absolventi vysokých škol mají kvůli krizi menší platová očekávání, byli by ochotni nastoupit za 22 500 korun. Kvůli práci by jich také mnoho odešlo do zahraničí nebo se přestěhovalo v rámci České republiky. Ukázal to průzkum České studentské unie mezi téměř 8000 studenty vysokých škol.

"Kdyby nebyla krize, řekli by si vysokoškoláci o průměrný nástupní plat ve výši 28 600 korun. Nyní v době krize se však spokojí s platem ve výši 22 500 korun. Naopak hranice, pod kterou by studenti nebyli ochotni nastoupit do práce ani v době krize, je 17 100 korun," ukázal průzkum.

Vysokoškoláci se také snaží získávat praxi už při studiu. Na 57 procent respondentů uvedlo pracovní zkušenosti mimo obor svého studia, 42 se pak zdokonaluje ve svém odvětví. Když studenti nenajdou vhodnou pracovní příležitost, snaží se jich prý zhruba čtvrtina získat zkušenost dobrovolnickou prací nebo nastartovat vlastní podnikání.

Za prací by se do jiného českého města přestěhovalo 45 procent studentů, 40 procent by tuto možnost minimálně zvážilo. Mladí lidé by neměli problém ani odejít za prací do zahraničí, natrvalo přesídlit do jiné země by bylo ochotno 35 procent vysokoškoláků.

Více než čtvrtina studentů by pak odešla kvůli práci do zahraničí aspoň na pár měsíců, 22 procent pak na rok nebo dva.

 

Ani když získají místo, neplánují mladí u prvního zaměstnavatele vydržet léta.

"Studenti vysokých škol nejčastěji plánují zůstat u svého budoucího zaměstnavatele po ukončení vysoké školy dva roky (14 procent dotázaných), tři roky (25 procent dotázaných) nebo pět let (21 procent dotázaných). Chtějí nasbírat zkušenosti a pak se rozvíjet v jiné firmě," konstatuje zpráva.