Řecký prezident Karolos Papulias jmenoval šéfa konzervativní Nové demokracie (ND) Antonise Samarase premiérem a pověřil ho sestavením nové vlády.

Vznik kabinetu umožnilo nové rozložení sil po nedělních volbách a především souhlas dvou levicových stran poskytnout nové vládě podporu. Samaras v první reakci přislíbil, že odvede zadluženou zemi od "propasti bankrotu".

Před jmenováním premiérem si Samaras ve středu odpoledne definitivně zajistil podporu 33 poslanců socialistů z hnutí PASOK a 17 zastupitelů Demokratické levice (DIMAR). Spolu se 129 poslanci ND by tak mohla mít vláda v třísetčlenném parlamentu dostatečnou podporu, aby prosadila nezbytné rozpočtové škrty.

Papulias zdůraznil, že před budoucím kabinetem stojí "četné a obtížné" úkoly, zejména dojednání nových podmínek pro poskytnutí záchranného balíku eurozóny. "Už zítra vyzvu vládu, aby začala tvrdě pracovat a dala národu reálnou naději," odpověděl nový ministerský předseda.

Za stabilitu řecké vlády tak nyní budou ručit dvě strany, které v tvrdém soupeření ovládaly řeckou politickou scénu od poloviny 70. let.

Jedním z prvních vládních úkolů podle všeobecného očekávání bude sestavení týmu expertů, kteří sjednají s eurozónou nové podmínky pro záchrannou půjčku 130 miliard eur. Bez jejího přispění by Řecko čekal neodvratný krach.

Podle šéfa PASOK Evangelose Venizelose se při sjednávání nových podmínek půjčky v Bruselu "strhne velká bitva". PASOK slíbil, že vládu v parlamentu podpoří, o jejím složení ale zatím ani jedna strana neposkytla žádné informace. Podle Venizelose začne diskuse o jménech ještě ve středu večer.

V Aténách kolují spekulace, že klíčový post ministra financí by mohl zaujmout šéf řecké národní banky Vasilis Rapanos.

Demokratická levice už dříve oznámila, že vládu podpoří, ale své zástupce do kabinetu nevyšle. Řecká média nevylučují, že jak PASOK, tak i DIMAR mohou být ve vládě zastoupeny nepřímo prostřednictvím nezávislých odborníků.