Ministr školství Petr Fiala (nestraník) zveřejnil oficiální výsledky letošních státních maturit, které provázela silná kritika především u slohové části. Podle ministra neuspělo celkem 21,2 procenta studentů, tedy zhruba 20 tisíc. Jde o nárůst o 1,7 procenta oproti loňsku.

"Došlo k chybám, především v komunikaci, přesto pokládám koncept státních maturit za správný," prohlásil ministr s tím, že připravil dvě opatření, která by měla zabránit nesrovnalostem.

Z maturujících v řádném termínu propadlo nejvíce studentů z matematiky, 15,7 procenta. Loni to bylo 14,4 procenta. Nejvíce se ale zhoršily výsledky z češtiny. Letos dostal pětku každý desátý, u prvního ročníku státních maturit to bylo 7,6 procenta.

O přezkumné řízení zatím podle Fialy požádalo téměř sedm tisíc účastníků, z toho přes 4 tisíce se týká právě písemných prací z mateřského jazyka. Loni si na ně stěžovalo jen kolem čtyř set maturantů. K maturitám se letos přihlásilo celkem 103 tisíc žáků.

"Obrovský nárůst žádostí svědčí o velké nespokojenosti," komentoval počet stížností ministr. Podle něj se mohou nespokojení studenti nadále obracet na krajské úřady, v případě didaktických testů přímo na ministerstvo. Instituce mají na vyřízení 30 dnů.

Fiala zároveň oznámil, že kvůli problémům přijalo ministerstvo dvě opatření. Kromě dřívějšího odvolání šéfa Cermatu, který zkoušky připravoval, zavádí pracovní komisi pro revizi maturitních zkoušek.

"Státní maturita musí být jednodušší, musí být levnější a musí být lidštější," vysvětlil ministr, jak by se měla zkouška do příštího roku změnit.

Do komise pozval resort 14 expertů z několika oblastí. Za gymnázia v ní například usedne Václava Klause ml. Radit budou i publicista Tomáš Feřtek, senátor a dlouhodobý kritik maturit Marcel Chládek (ČSSD) nebo Ondřej Hausenblas z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Hospodaření zkontroluje audit

Navíc ministr nechá vypracovat procesní a finanční audit státní maturity. Ten má provést odbor kontroly ministerstva. Úředníci posoudí, zda při přípravě zkoušek nedošlo ke zbytečnému plýtvání s penězi.

Podle očekávání dopadla nejlépe gymnázia, kde bylo 4,4 procenta propadlíků, na technických a obchodních středních školách to bylo už téměř 19 procent. V nástavbových oborech nezvládlo maturitu 43,3 procenta studentů.

Anketa osobností: Co dál se státními maturitami?