Britský premiér David Cameron během čtvrtečního výslechu prohlásil, že vztahy mezi politiky a médii se v Británii v posledních 20 letech vyvíjely špatným směrem a musejí být založeny na novém základě. Před komisí soudce Briana Levesona rovněž bez dalších podrobností připustil, že mediální legislativa v Británii by se měla zlepšit.

"Domnívám se, že mnoho politiků si myslí, že tisk jim vždy křivdí," řekl britský premiér. "Velká část tisku si myslí, že politici jsou tam kvůli sobě, a ne ze správných důvodů. Vyvinul se z toho špatný vztah," hledal Cameron kořen problému.

"Ale domnívám se, že v posledních 20 letech vztah nebyl zdravý, myslím tím, že byl příliš těsný... A domnívám se, že se musíme pokusit postavit ho na lepším základě," dodal Cameron, podle něhož si problému byla vědoma už konzervativní vláda Johna Majora z let 1990-1997.

Komise, která byla loni ustavena po skandálu kolem odposlechů v nedělníku News of the World (NoW), zkoumá poměry v britských médiích i jejich vazby na politiky. Cameron byl před komisi předvolán, aby vysvětlil vztahy své vlády k mediálnímu impériu Ruperta Murdocha.

Je podezřelá, že ho podporovala ve snaze o úplné převzetí lukrativní satelitní televize British Sky Broadcasting (BSkyB).

Bývalý šéfredaktor NoW Andy Coulson byl navíc Cameronovým mluvčím a premiér rovněž pěstoval přátelské vztahy s bývalou šéfkou britských listů Murdochova impéria Rebekah Brooksovou, která spolu s dalšími čelí obvinění z maření výkonu spravedlnosti v odposlechové aféře. Právě během jejího vyšetřování vypluly na povrch nadstandardní vztahy mezi politiky a tiskem.

Bývalý spolužák

Cameron své přátelství s Brooksovou a jejím manželem, svým bývalým spolužákem, nijak nezpochybňoval. "Když se blížily volby a padlo rozhodnutí (listu) The Sun (podporovat Konzervativní stranu) a také byla svatba a ona se přistěhovala do domu Charlieho Brookse, jenž je v našem obvodě velmi blízko od nás, četnost kontaktů se zvýšila," přiznal Cameron.

Porota se ptala i na SMS od Brooksové, která ho ještě jako lídra opozice v říjnu 2009 před jeho zásadním projevem povzbuzovala. Měla mu napsat, aby pronesl nejlepší řeč svého života, prý v tom jsou "rozhodně spolu i pracovně".

"Samozřejmě jsem chtěl mít v novinách prostor... Velmi tvrdě jsem na tom pracoval, protože jsem chtěl sdělovat, co může Konzervativní strana a já jako lídr udělat pro naši zemi," nezastíral před porotou ministerský předseda. V souvislosti s kauzou BSkyB však podotkl, že nikomu nesliboval politickou podporu.

Odmítl jako "konspirativní teorii" obvinění, že konzervativci tajně podporovali zájmy Ruperta Murdocha výměnou za podporu ze strany jeho periodik. "Nejen že nebyla žádná tajná dohoda, nebyla ani otevřená dohoda a nebylo žádné přikyvování a pomrkávání," prohlásil Cameron. "Pomalu sklouzáváme k jakýmsi honům na čarodějnice," dodal.

Cameron také hájil své rozhodnutí učinit svým mluvčím Andyho Coulsona, ačkoli už to bylo po vypuknutí skandálu s odposlechy. Coulson jej však prý ujistil, že o odposleších nic nevěděl. Premiér si navíc pochvaloval, že Coulson odvedl jako šéf komunikace kvalitní práci.

Skandál kolem odposlechů a následující odhalení provázanosti politiky a žurnalistiky otřásl britskou politickou scénou. Důsledkem aféry je přes 40 zatčených a rezignace vrcholných manažerů Murdochova impéria. Mezi osobami postiženými odposlechy jsou celebrity i politici.

Naplno se však několik let doutnající skandál rozhořel loni v červenci, kdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.