Mladý vědec Lubomír Košťál ve středu převezme prestižní cenu Otty Wichterleho. Věnuje se poměrně netradičnímu oboru tzv. početní neurovědy.

"Zabýváme se studiem chování skupin či jednotlivých neuronů, přičemž využíváme poznatky z matematiky, biologie, fyziky a informatiky. Ten nejvzdálenější cíl, který tato věda má, je pochopit, jak funguje vědomí," řekl Košťál.

Cena Otty Wichterlleho

Ocenění se uděluje od roku 2002 vědcům a vědkyním ve věku do 35 let. Cena je odvozena od Otty Wichterleho, který byl prvním předsedou Akademie věd v polistopadovém svobodném Československu. Patřil ke světoznámým chemikům. Vynalezl silon, a především proslul vynálezem měkkých kontaktních očních čoček z hydrogelů. Hydrogel vynalezl jeho asistent a spolupracovník Drahoslav Lím.

Původně fyzik se ke studiu početních neurověd dostal díky docentu Petru Lánskému z Fyziologického ústavu, který vedl jeho doktorskou práci. "Mnoho času jsme věnovali studiu čichu hmyzu," řekl Košťal. Zejména noční motýli mají velmi dobrý čich. Svoji samičku jsou schopni vypátrat pomocí feromonů až na kilometrové vzdálenosti.

Lubom r Kostal

"Je to ohromě zajímavé už proto, že pokud bychom pochopili celý ten proces, mohli bychom přijít s možností sestrojení například robota, který by pomocí čichu dokázal vyhledat nějakou chemikálii na velkou vzdálenost," vysvětluje Košťál.

"Lidé si často myslí, že se zabýváme jen experimenty na motýlech. Já se zabývám hlavně matematikou a fyzikou.
Snažím se problematiku uchopit v rovině vzorců a modelů, které vytvářím v rámci tohoto mladého vědního oboru, i proto si ocenění velice vážím," dodává Košťál.

Cena Otty Wichterleho je udělována mladým vědcům od roku 2002. Ve středu si cenu převezme dalších osmnáct badatelů. Součástí ceny je prémie 270 tisíc korun.

 

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se