Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, exposlanec Petr Kott, si myslí, že jsou ve vazbě neprávem. Prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola proto oba obvinění v korupční kauze týkající se machinací s evropskými dotacemi a korupcí podali proti vazbě stížnost.

Oba jsou podezřelí, že bývalému středočeskému hejtmanovi a poslanci Davidu Rathovi předali v polovině května ve svém domě v Rudné u Prahy sedmimilionový úplatek.

Stížnost na vazbu podali i všichni ostatní obvinění. Ústecký okresní soud je do vazby poslal 17. května, o stížnostech nyní bude rozhodovat krajský soud, k němuž byly stížnosti doručeny ve středu odpoledne.

Stejný soud má také rozhodnout o Rathově vazbě, do které ho soud poslal 16. května z obavy, aby neovlivňoval svědky, nepokračoval v trestné činnosti a neutekl. Zatím v jeho kauze verdikt nepadl.

"Lhůta pro rozhodnutí o stížnosti v trestním řádu stanovena není," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Policisté Ratha zadrželi 14. května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá, myslel si prý, že v krabici je víno. Za přijetí úplatku mu hrozí až dvanáctileté vězení.

Stíhání Ratha potvrdila v úterý sněmovna. Pro potvrzení hlasovalo 183 přítomných poslanců, dva byli proti a pět se hlasování zdrželo. Rath, kterého na jednání dovezla policejní eskorta z vazby v Litoměřicích, hovořil před poslanci asi tři čtvrtě hodiny. Mluvil o politickém procesu.

Spolu s Rathem policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Pancová a Kott čelí podezření, že peníze Rathovi předali.