Sochař Jiří Hampl zvítězil ve sporu s Památníkem Lidice kvůli autorským právům k pomníku zavražděných lidických dětí. Podle verdiktu krajského soudu je spoluautorem sousoší společně se svojí ženou Marií Uchytilovou.

Sochař se soudil s Památníkem Lidice kvůli tomu, že památník bez jeho svolení změnil informační desku u sousoší, na které už nebyl uveden jako spoluautor. Památník bude muset podle verdiktu soudu informační desku opět změnit a doplnit na ni i Hamplovo jméno.

Spor trvá od roku 2008, kdy byla u sousoší vyměněna původní deska z roku 2000. Podle Hampla neexistuje důkaz, který by popřel jeho podíl na vzniku sousoší. Kromě podílu na dodělávání soch také tvrdil, že se jeho žena věnovala zejména tvorbě obličejů lidických dětí, zatímco on prý pomáhal tvořit postavy a podílel se na kompozici sousoší.

"Celou dobu na tom pomáhal, celou dobu na těch sochách pracoval," řekl soudce Vojtěch Cepl. Rozsudek zatím není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

"Já jsme vlastně nevyhrál. Ono se potvrdilo, že jsem měl pravdu," řekl Hampl po vynesení rozsudku. Dodal, že bez něj by sousoší nikdy nebylo dokončeno.

Autorkou sousoší Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová, která na něm spolupracovala až do své nenadálé smrti s manželem Jiřím Hamplem. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila - prvních 30 soch bylo instalováno až v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Od jejich vypálení nacisty 10. června 1942 uplyne letos 70 let. V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.