David Rath patří k nejvýraznějším politiků ČSSD. Ve sněmovně patří k nejhlasitějším řečníkům a nejhlasitějším kritikům vlády.

Jeho politická kariéra je ale také spojena s nadstandardním množstvím skandálů a pochybných kroků. Podívejte se na jejich přehled.

Kauza Bušina

Spolustraníci kritizovali Ratha za to, že okamžitě neukončil spolupráci se svým spolupracovníkem, investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou. Bušina byl v minulých letech obviněn z rozsáhlých daňových úniků. Rath tehdy obvinil policii, že jde o politický útok.

Přidělování krajských dotací

Hejtman Rath byl už v minulosti kritizován za přidělování dotací ve Středočeském kraji. V situaci, kdy byl takřka v celém kraji nedostatek míst ve školách, získalo šedesátimilionovou dotaci na školu město Hostivice, kde Rath bydlí a je zastupitelem.

Média upozornila v roce 2009 na téměř desetimilionovou dotaci na opravu komunikací pro obec Zbuzany, a to především proto, že v obci byl místostarostou Rathův bratr Michal. Navíc byl i zaměstnancem středočeského krajského úřadu, kde za Rathova vedení povýšil.

Kritika soudního rozhodnutí

Rath několikrát zpochybnil soudní rozhodnutí v souvislosti s proplácením zdravotnických poplatků krajem. Například pohrozil trestním oznámením na soudkyni, která zakázala hradit třicetikorunové poplatky v krajské lékárně v Mladé Boleslavi.

Veřejné vystupování

Rath byl kritizován za své veřejné vystupování, útočnou rétoriku a údajnou aroganci.

Působení v čele Středočeského kraje

Krom rozdělování dotací byl Rath napadán i za další kroky, které učinil po nástupu do čela kraje. Vyměnil řadu vedoucích pracovníků krajského úřadu, krajských nemocnic i dalších organizací kraje, což kritizovala především opozice.

Nevoli u některých starostů a občanů středočeských obcí ležících severně od Prahy vyvolal výrokem, že bude podporovat tzv. severní variantu severní větvě obchvatu Prahy, byť kraj doposud podporoval její jižní trasu, která je také již zapracována do územního plánu.