Nejméně 55 mrtvých a 372 zraněných si vyžádaly dvě silné exploze, které ve čtvrtek otřásly východní částí Damašku. Upřesněnou prozatímní bilanci obětí útoků zveřejnila podle agentury AFP státní televize s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví.

Vláda prezidenta Bašára Asada a opozice se navzájem obviňují z odpovědnosti za atentát. Na místa útoku se vydal šéf monitorovací mise OSN generál Robert Mood, který vyzval k ukončení násilí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v reakci na výbuchy prohlásil, že na vyřešení konfliktu zbývá jen "malý prostor". Situace podle něj může přerůst v "občanskou válku s katastrofickými dopady".

V první zprávě o počtu obětí útoků televize uváděla 29 mrtvých a 103 zraněných. Podle ministerstva zdravotnictví kromě toho záchranáři na místě shromáždili "osm pytlů lidských ostatků".

Kdo je na vině?

Režim prezidenta Bašára Asada označil exploze za "teroristické atentáty". Hlavní opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) naproti tomu prohlásila, že za nimi stojí právě režim.

"Režim páchá tyto útoky, aby vyslal dva vzkazy: jeden mezinárodním pozorovatelům, že jsou v nebezpečí, druhý pro potvrzení svých obvinění, že v Sýrii působí ozbrojené skupiny a Al-Káida," řekl agentuře AFP člen výkonného výboru SNC Sámir Načár. "Kdyby tomu tak ale bylo, proč neútočily v den voleb, aby zabránily lidem se jich zúčastnit?" dodal.

Útok byl proveden ve čtvrti Kazáz, kde je mimo jiné hlavní sídlo syrské zpravodajské služby, které bylo podle agentury AP těžce poškozeno. Detonace se ozvaly zhruba v 07:50 místního času (06:50 SELČ), tedy v době, kdy zaměstnanci přicházejí do práce a děti do škol. Jedna z náloží explodovala u rychlostní silnice.

Syrská televize zprostředkovala záběry, na nichž jsou vidět desítky zdemolovaných, ohořelých a stále dýmajících automobilových vraků, v mnoha z nich jsou zaklíněny zuhelnatělé ostatky lidských těl. Na záběrech jsou mrtvá těla podél silnice, spadlé stromy, poničená vozovka a hluboké krátery a velký mrak černého dýmu nad místem explozí.

Také televize potvrdila příjezd šéfa mise OSN na místo atentátů, tuto informaci ale nedoprovodila obrazem.

Syrská metropole je pod přísnou kontrolou sil loajálních prezidentovi Bašáru Asadovi. V minulých týdnech se nicméně Damašek stal dějištěm několika bombových útoků, jejichž cílem byly především bezpečnostní konvoje nebo zařízení.

Poslední velká exploze otřásla syrskou metropolí 27. dubna, kdy sebevražedný atentátník odpálil svůj pás s výbušninami poblíž skupiny příslušníků bezpečnostních sil. Zabil nejméně 11 lidí, 26 dalších bylo zraněno.

Režim v Damašku připisuje tyto atentáty "teroristickým" skupinám, které se podle něj snaží destabilizovat zemi. Vláda prezidenta Bašára Asada odmítá uznat už téměř 14 měsíců trvající nepokoje s odhadovanými až 12.000 mrtvými za lidové povstání a trvá na tom, že za protesty stojí "ozbrojené gangy".

Syrská opozice naopak obviňuje režim z "padělání" atentátů, jímž se prý Damašek snaží svou verzi krize v zemi podepřít.