Vězněná ukrajinská vůdkyně opozice Julija Tymošenková byla ve středu ráno převezena z věznice do civilní nemocnice v Charkově. Má tam pod vedením německého lékaře podstoupit léčbu kvůli vyhřezlé ploténce a postupně také ukončit hladovku.

Tento proces by mohl začít již dnes, řekl zpravodajskému serveru RIA-Novosti obhájce bývalé premiérky Serhij Vlasenko. Zprávu o převozu Tymošenkové podle tiskových agentur oficiálně potvrdila ukrajinská vězeňská správa.

"Dnes jsem pacientku prohlédl a sestavil přesný léčebný plán," citoval portál tsn.ua lékaře Lutze Harmse z berlínské kliniky Charité.

Německý lékař uvedl, že nejdříve bude třeba stabilizovat zdravotní stav Tymošenkové po ukončení hladovky. "Zpočátku to bude voda a šťávy, později začne přijímat tuhou stravu," upřesnil. Pak bývalou premiérku čeká fyzioterapie s nemocnou páteří, později jí její ošetřující lékař nasadí léky. Podle Harmse tato léčba zabere nejméně měsíc.

"Co říci o zdravotním stavu člověka, který má tělesnou teplotu 35,7 stupně a prudce snížený krevní tlak? Po 21 dnech hladovky je tento stav asi uspokojivý, pro normálního člověka ale samozřejmě nikoliv," zdůraznil obhájce.

Podle svědků citovaných Reuters byla Tymošenková přivezena k postrannímu vchodu do nemocnice v ambulanci jedoucí v konvoji několika policejních vozů. Do budovy byla přemístěna na nosítkách koridorem nemocničního personálu, který ji zcela skryl zrakům novinářů a přihlížejících lidí. Hlouček jejích stoupenců skandoval Svobodu pro Julii!

Tymošenková si odpykává trest sedmi let vězení, který dostala poté, co soud dospěl k závěru, že ve vysoké funkci uzavřela pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Tymošenková se označuje za oběť msty svého rivala prezidenta Viktora Janukovyče. Od 20. dubna drží hladovku na protest proti údajnému špatnému zacházení ve vězení.

Případ Tymošenkové se dostal do středu pozornosti jen několik týdnů před zahájením mistrovství Evropy ve fotbale, které společně s Ukrajinou pořádá Polsko. Polský prezident Bronislaw Komorowski ve středu vyzval ukrajinské politiky, aby zrušili zákon, který umožňuje odsuzovat za politická rozhodnutí. Je podle něho "anachronický" a v rozporu s evropskými standardy.

Řada západoevropských představitelů hodlá kvůli věznění Tymošenkové bojkotovat ukrajinskou část evropského fotbalového šampionátu. Komorowski Ukrajincům vzkázal, že taková situace by nenastala, kdyby byly včas zrušeny kritizované předpisy, které "jsou jako z dob bývalého režimu... a jsou zdrojem zlých pokušení a špatných rozhodnutí".

Šéf polského státu je ale proti bojkotu, protože podle něj "jde o to, aby politická bitva nezkazila polsko-ukrajinský sportovní svátek..., který měl znamenat pomoc na ukrajinské cestě k evropské integraci".

Léčba před začátkem šampionátu

Kyjev chce takové izolaci předejít a nynější "lékařské manévry" kolem Tymošenkové jsou považovány za přípravu jejího převozu k léčení do zahraničí, pokud možno ještě před zahájením fotbalového mistrovství.

V úterý Ukrajina odložila středoevropský summit, který se měl koncem týdne konat v Jaltě, poté co se ho rozhodla bojkotovat zhruba polovina šéfů států a vlád účastnických zemí. Někteří státníci své rozhodnutí nepřijet otevřeně zdůvodnili represemi vůči Tymošenkové.

Vůdce nové strany Ukrajinská demokratická aliance za reformy (Udar) Vitalij Kličko dnes na webu ukrajinského listu Segodňa označil odklad summitu za "imageovou katastrofu" současné ukrajinské vlády. Ukrajina se podle něj ocitla pouhý krůček od mezinárodní izolace.

Kličko soudí, že diplomatické prohlášení o odkladu summitu ve skutečnosti znamená zrušení tohoto vrcholného setkání na Ukrajině. Ukrajinská vláda podle tohoto politika očividně nehodlá měnit situaci, reagovat na výzvy evropských partnerů Kyjeva o nutnosti respektovat lidská práva a svobody. Celá země se tak dnes stává rukojmím chybné politiky vedení, zdůraznil Kličko.