Americký prezident Barack Obama považuje loňskou úspěšnou operaci proti šéfovi teroristické sítě Al-Káida za svůj nejdůležitější den v úřadu. Řekl to v rozhovoru pro televizní stanici NBC.

Zdůraznil, že definitivní rozhodnutí o akci musel učinit sám a že se nakonec rozhodl riskovat. Zvláštní komando amerického námořnictva SEAL zabilo bin Ládina před rokem v jeho úkrytu v pákistánském Abbottábádu.

"Důvodem, proč jsem byl ochotný učinit rozhodnutí vyslat komando SEAL, aby se pokusilo zajmout anebo zabít bin Ládina, a nezvolil jiné možnosti, byla moje stoprocentní důvěra v toto komando," řekl šéf Bílého domu.

Rozhovory o operaci vůči teroristickému předákovi poskytl spolu se svými poradci televizi NBC do hodinového pořadu, který bude odvysílán ve středu v noci. Televize dopředu zveřejnila několik úryvků. Obama přitom s novinářem Brianem Williamsem mluvil přímo v operační místnosti Bílého domu, odkud loni zásah proti bin Ládinovi sledoval a kam dosud kamery nesměly.

Americký prezident připomenul, že operaci loni doprovázelo velké utajení. Vědělo o ní jenom několik lidí v Bílém domě. "Pokud by se o akci v tisku objevil byť jen náznak, mohlo to bin Ládina vyplašit," řekl Obama. "Nevěděli jsme, jestli z jeho úkrytu nevedou podzemní chodby, které by mu umožnily uniknout," dodal.

NBC připomněla, že bin Ládina se pokoušeli zneškodnit oba předchůdci současného prezidenta, demokrat Bill Clinton i republikán George Bush. Clinton například na domnělé úkryty někdejšího nejhledanějšího muže světa nechal odpálit 75 střel s plochou dráhou letu. Bushe pak schopnost strůjce teroristických útoků vůči USA z 11. září 2001 unikat frustrovala.

Americké zpravodajské služby nakonec určující informace vedoucí k teroristovu pákistánskému úkrytu získaly na konci roku 2010. Obama poté se svými poradci včetně viceprezidenta Joea Bidena a ministryně zahraničí Hillary Clintonové zvažovali různé možnosti. Jednou z nich byla akce zvláštního komanda.

Podívejte se na rekonstrukci dopadení Usámy bin Ládina:

V operační místnosti ji členové týmu rozhodujícího o akci proti bin Ládinovi probírali s admirálem Williamem McRavenem, který v té době velel zvláštním operacím.

Podle Clintonové tehdy někdo řekl, že operace působí hodně nebezpečně a že nikdo neví, co se stane. "On ale řekl: 'Při vší úctě musím podotknout, že něco takového jsme už dělali stokrát'," uvedla americká ministryně.

Ve znamení prezidentských voleb

V pořadu také vyšlo najevo, že akci v Abbottábádu doprovázely podobné operace v Afghánistánu. NBC to bez bližších podrobností řekl bývalý předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen. Podotkl jen, že některé z nich byly obtížnější a nebezpečnější než samotný zásah proti bin Ládinovi.

Operace proti šéfovi Al-Káidy patří k největším úspěchům současného prezidenta. Obama její výročí využívá v předvolební kampani před listopadovými volbami do Bílého domu. Připomenul je ve videu umístěném na server YouTube.

Naznačil v něm, že jeho pravděpodobný republikánský protikandidát Mitt Romney by k takové operaci neměl odvahu. Republikáni následně Obamu kritizovali za zneužívání zásahu v předvolebním boji. Reklamu ale kritizovali i někteří liberálové.