Odvolací pražský vrchní soud rozhodl ve čtvrtek o vzetí podnikatele Tomáše Pitra do vazby z obav, že by mohl uprchnout. "Navrhovali jsme kauci, ale na to zdejší soud nepřistoupil," řekl jeho obhájce Jan Křivánek. Senát podle něj ani nechtěl slyšet, jak vysokou částku by byl Pitr za svobodu ochoten zaplatit.

Pitr následně proti verdiktu o vazbě neprotestoval. "Klient se výslovně práva stížnosti vzdal," konstatoval Křivánek. Podle něj podnikatel snáší pobyt za mřížemi dobře.

Zároveň vyšlo najevo, že obnova řízení v případě starého daňového úniku se týká jen části případu, za který byl Pitr odsouzen. Soud totiž poslal Pitra do vězení za celkem tři skutky, ale nové důkazy, kvůli kterým byla povolena obnova procesu, se týkají jen dvou z nich. Pitr tak stále zůstává odsouzen za pokus daňového úniku ve výši přes pět milionů korun.

"Proti tomu ani naše žádost o obnovu ani nesměřovala. V tomto případě bude muset soud rozhodnout znovu o výši trestu," podotkl Pitrův obhájce Jan Křivánek.

Nejstřeženější vězeň

Někdejší uprchlík Tomáš Pitr patří k nejstřeženějším vězňům současnosti. Kvůli jeho bezpečnosti nechal pražský Vrchní soud, který začal rozhodovat hodinu před polednem, vyklidit předsálí před jednací místností. Do ní ho eskorta vodila bočním vchodem přímo z pankrácké věznice.

Vrchní soud v Praze musel jednat o podnikatelově případném umístění do vazby, protože v momentě obnovení procesu by zůstal automaticky volný.

V pondělí požádal o zrušení rozsudku v kauze vyvedení akcií Setuzy a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Protože byl souzen jako uprchlý, soud mu v tomto případě musí vyhovět.

Návrat do Česka

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do vazební věznice v Brně.

Pitr byl v Česku odsouzen dvakrát. Nejdříve jej soudy spolu s Miroslavem Provodem v roce 2006 potrestaly za podvody s daněmi z roku 1994 pěti lety vězení. O čtyři roky později dostal podnikatel souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem nezákonně vyvedli akcie Setuzy a Milo Surovárny. Firmě Agrocredit podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Ohledně případu daňových deliktů loni v prosinci pražský městský soud rozhodl, že povoluje obnovu procesu. Státní zástupce si ale proti rozhodnutí podal stížnost. Případ se tak dostal před odvolací senát, který rozhodne v neveřejném zasedání.