Aktuálně najdou čeští muži na výplatních páskách plat o 26 procent větší než ženy. V EU je na tom hůře už jen Estonsko.

"Jedním z důvodů tak velkého rozdílu v platech může být to, že v České republice se volná místa neinzerují s výší nabízeného platu. Ten se uchazeč nebo uchazečka dozví až u pohovoru a často je to pro ně zklamání. V jiných zemích to přitom funguje tak, že plat nabízené pozice je známý od začátku a všichni mají jasno,“ říká Lenka Šťastná, ředitelka české pobočky neziskové organizace Business Professional Women (BPW).

Pokud by podle ní personalisté začali v pracovních inzerátech uvádět i výši nabízené mzdy, propast mezi mužskými a ženskými výdělky by se začala snižovat. „Připadá mi to dokonce lepší řešení než zavádět kvóty, které jsou v poslední době hodně diskutovaným a pro nás Čechy obtížně stravitelným tématem,“ říká Šťastná.

Ženy mají nižší platy než muži také proto, že často pracují v profesích, které nejsou tak finančně ohodnoceny. Týká se to třeba prodavaček nebo pracovnic ve školství, zdravotnictví a sociálních službách. „V Česku je také malý podíl žen ve vysokých funkcích,“ doplňuje Šťastná.

Na čtvrtek připadá Den rovnosti platů. BPW kvůli tomu letos už potřetí chystá happening na pražském Václavském náměstí v Domě módy. „Když jsme akci pořádali poprvé v roce 2010, činil průměrný rozdíl mezi platem muže a ženy 24 procent,“ ilustruje Šťastná, že se situace pořád zhoršuje. Během dnešní happeningové akce BPW ženám umožní například využít zdarma individuálních služeb mentorek a zeptat se jich na vše, co je ohledně jejich kariéry zajímá.

"Letos bude návštěvnicím k dispozici 21 mentorek. Během loňské akce této možnosti využily tři stovky žen. Největší zájem byl o záležitosti osobního růstu, sebeprezentace a vyjednávání,“ shrnuje Šťastná.

Země EU s nejvyššími rozdíly mezi platy mužů a žen (v procentech)

Estonsko    30,9
Česko        26,6
Rakousko    25,5
Německo    23,2
Řecko        22
Litva        21,6
Kypr        21,6
Británie    21,4
Slovensko    20,9
Finsko        20