reklama
reklama
5. 4. 2012 | poslední aktualizace: 6. 4. 2012  09:28
FOKUS: Rozpadu VV má zabránit Peake

Věci veřejné se začínají rozpadat. A zabránit tomu má Karolína Peake

Véčkaři se za rok a tři čtvrtě změnili. Z ustrašených nováčků, které si lídr strany Vít Bárta svázal přísným dohledem, se stali často sebevědomí a samostatní členové, kteří získali pocit, že jsou skutečnými politiky. Z VV se i proto stala strana rozdělená na frakce.
Karolína Peake
Karolína Peake
foto: HN - Libor Fojtík

Je to takové malé véčkařské déjà vu. Přesně před rokem vyšel v týdeníku Respekt článek o možném uplácení poslanců Věcí veřejných, který odstartoval rozklad jejich poslaneckého klubu a vážně ohrozil fungování koalice.

Teď véčkaře štěpí názor na dva dny staré prohlášení grémia strany, ve kterém špičky strany pohrozily ODS a TOP 09 odchodem z vlády, pokud premiér Petr Nečas nesplní jejich podmínky.

reklama

Stejně jako loni teď veřejnost sleduje, jak se politici nejmenší vládní partaje pomalu sortují do dvou skupin, z nichž každá nahlíží na ultimativně sepsané podmínky, ale i na budoucí směřování strany a její fungování v koalici zcela jinak.

Patrné to bylo už při úterním sedmihodinovém jednání grémia strany. Ne všichni totiž souhlasili s tím, aby véčkařští ministři předali druhý den ráno premiérovi Petru Nečasovi své demise a donutili tím ostatní k jednání o problémech koalice.

"Mám stejný cíl, revidovat koaliční smlouvu, řešit problémy a pokračovat v reformách. Ale zvolil bych jinou cestu, k dohodě se podle mě dá dospět i jinak. Proto jsem s prohlášením grémia nesouhlasil a hlasoval jsem v tajné volbě proti," připustil poslanec Radim Vysloužil. Stejně na tom byl i jeho kolega z klubu Martin Vacek.

"Ta forma nebyla podle mě vhodná," řekl HN.

Rebelové Karolíny Peake

Zjevný rozkol ve straně byl patrný i včera ráno. To když ministři Karolína Peake, Pavel Dobeš a Kamil Jankovský odmítli rezignovat, jak jim grémium nařídilo, a pak odepřeli svěřit své demise předsedovi strany Radku Johnovi, který si je chtěl nechat, dokud premiér podmínky nesplní.

"Nerozumím jednání představitelů Věcí veřejných. Je potřeba realizovat nezbytné reformy, ne rozkolísat vládu," překvapil svým prohlášením Dobeš, nejmladší ministr Nečasova kabinetu.

To vše se dělo v době, kdy faktický šéf strany Vít Bárta zrovna vcházel do soudní síně, v níž soudce Jan Šott rozplétá kauzu zmíněnou v úvodu tohoto článku.

Strana zareagovala rychle a na večer svolala jednání výkonné rady a poslaneckého klubu, kde se měla situace urovnat. Jenže i kdyby strana zažehnala současnou vládní krizi, nezastaví pochody, které se uvnitř partaje spustily. Předně je to volání po rychlém volebním sjezdu.

Podle informací HN sílí ve straně přesvědčení, že by stranu místo Radka Johna měla vést spíš Karolína Peake. To by oslabilo i vliv Víta Bárty. "Znovu vznesu požadavek na vyvolání volební konference. Myslím, že více členů vedení vidí, že to takto dál nejde," myslí si poslanec Viktor Paggio.

Bártovi poslanci

Největší slabinou Víta Bárty jsou nyní jeho vlastní poslanci a pravidla, která uvnitř strany sám vybudoval. Bárta budoucí zákonodárce vybíral mezi zaměstnanci agentury ABL, mezi čerstvými absolventy škol či odpadlíky ze zaběhnutých stran.

Uzavřel je dovnitř těžko proniknutelné stranické struktury, kde budoucí rozhodnutí vznikala na vleklých jednáních především z jeho vůle.

Do sněmovny tak v dresu VV přišli ustrašení a nezkušení poslanci, kteří se báli sami i mluvit s novináři. Navíc díky nečekanému úspěchu VV ve volbách se jich do sněmovny dostalo mnohem více, než mnozí očekávali. Bárta je proto ve straně svázal přísným dohledem, který má na starost bezpečnostní expert strany Michal Moroz.

Ostatně Moroz se účastnil i úterního jednání grémia. A ačkoliv není jeho členem, podílel se na vzniku ostře formulovaného úterního prohlášení a rovněž vystupoval v diskusi se špičkami strany.

"Byl jsem tam pozván jako host," řekl bez dalších podrobností muž, kterého v současné době zaměstnává předseda strany Radek John coby svého poradce v bezpečnostním výboru sněmovny.

Dnes je pro Bártu situace složitější. Mnozí poslanci jsou už totiž úplně jiní než při vstupu do parlamentu. Část z nich se mezitím dostala do zajímavých funkcí, naučili se mluvit sami za sebe a získali pocit, že jsou skutečnými politiky.

Pro poslance, jako je Radim Vysloužil, Lenka Andrýsová nebo Martin Vacek, je pozice ve sněmovně vrcholem kariéry. Většina z nich proto nebude chtít asistovat u schvalování předčasných voleb, které by je o dva roky dřív o jejich funkce připravily.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Věci veřejné se začínají rozpadat. A zabránit tomu má Karolína Peake (anonym)
To jsou jen hloupé kecy. Z véčkařů se stali docela obyčejní korytáři,...
Karolina je Nečasův poskok, kůň jako Nagyová (Babáček)
Nic víc uż nezvládá. Pak už je tu jen obligátní zájem o koryto.
Politici nebo zkorumpovaní šašci ? (Metodik)
"politici", tedy bezvýznamní lidé bez jakéhokoliv šarmu se nedopatřením...
K smíchu! (Xaver35)
Pane Bože (abych se nerouhal!), snad si někdo nemyslí, že K.Peaka...
Směšnost nad směšnost (RaR)
Plně to odpovídá této straně, bohužel i tomuto státu. Jediným...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama