Konzervativec Rick Santorum překvapivě vyhrál republikánské primárky v Alabamě i Mississippi. Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich skončil v obou jižanských státech na druhém místě a bude pod velkým tlakem, aby odstoupil z kampaně.

Se třetím místem se pak na "hlubokém jihu" musel spokojit dosavadní favorit seriálu republikánských primárek a volebních shromáždění Mitt Romney, kterému se nepodařilo přesvědčit tamní konzervativní voliče.

Vítězství bývalého senátora Santoruma v obou důležitých jižanských primárkách málokdo předpokládal. Poslední průzkumy naznačovaly spíše těsné souboje mezi Gingrichem a bývalým massachusettským guvernérem Romneym.

"Znovu jsme to dokázali," řekl po vítězství v Alabamě Santorum, který stále více potvrzuje roli konzervativní alternativy vůči spíše umírněnému Romneymu.

Pro bývalého šéfa sněmovny je výsledek značně nepříjemný. Osmašedesátiletý politik, jenž má domov v jiném jižanském státě Georgia, si od Mississippi a Alabamy sliboval oživení své skomírající kampaně.

Zatím se ale zdá, že bude čelit výzvám na odstoupení z kampaně. Jeho tábor ale zatím naznačuje, že nic takového nepřichází v úvahu a že Gingrich hodlá v republikánském klání i nadále pokračovat.

Ani Romney ale nemůže být spokojený. Některé poslední průzkumy naznačovaly, že by si v některém ze silně konzervativních států mohl dokonce pomýšlet na vítězství. Zatím se ale nic takového nepotvrzuje, a bývalý guvernér tak zřejmě nadále ponese nálepku kandidáta, který nedokáže oslovit konzervativce.

 

Zároveň výrazně posílí jeho zatím nejsilnější soupeř, kterým je Santorum. Poslední ze čtveřice republikánských kandidátů, kongresman Ron Paul, podle očekávání u jižanských voličů propadl.

Bývalý guvernér přesto i nadále bude mít nejvíce delegátů na srpnový nominační sjezd strany. Dosud jich nashromáždil 477. Do potřebné většiny 1144 delegátů mu ale stále hodně zbývá. Santorum jich 229, Gingrich 136, Paul 66.