Píše se rok 2010 a slovenská pravice má důvod k úsměvu: i přes volební výhru Směru se pravicové strany dohodly na vytvoření koaličního kabinetu. Šéfkou vlády se stala sympatická Iveta Radičová, která přislíbila Slovákům nezbytné reformy.

O necelé dva roky později se ale situace radikálně změnila. Radičová odchází z politiky a nejsilnější slovenskou pravicovou stranou jsou křesťanští demokraté s 8,82 procenty hlasů a 16 křesly v parlamentu. Dřívějším lídrem slovenské pravice číslo jedna byla Dzurindova Slovenská demokratická a křesťanská unie, která ale nyní po zisku 6,1 procent bude v parlamentu živořit s 11 poslanci.

"Je to těžká prohra pravice stejně jako SDKÚ," uvedl ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda s tím, že "dominance Směru je až nepříjemně veliká". "Vzchopíme se, jsme schopní sebereflexe," dodal bývalý slovenský premiér.

Slovenské pravici zlomila vaz aféra Gorila navzdory tomu, že v ní figuroval i Ficův Směr.

Proč pravice zažívá na Slovensku krušné časy? "Lídr pravice v současnosti neexistuje, měla by vzniknout nová strana," myslí si podle HNonline.sk slovenský politolog Rastislav Tóth. "Doteď to bylo - pozor na Fica, pozor na Mečiara, ale nebyla to konstruktivní myšlenky. K tomu je potřeba nová tvář, ty staré totálně selhaly," dodal Tóth.

Expert očekává, že Směr nyní nebude hledat koaličního partnera, i když se nebude vyhýbat povolebním rozhovorům. Šéf Směru Fico už naznačil ochotu k dialogu s ostatními. "Bude důležité svolat kulatý stůl parlamentních stran. Je potřeba mluvit o tom, jak se budeme stavět k evropským výzvám," řekl Fico.

 

SDKÚ

- Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) je liberální stranou pravého středu. Vznikla v únoru 2000 jako Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU). U jejího zrodu stála skupina politiků Strany demokratické koalice. V lednu 2006 se SDKU sloučila s mimoparlamentní Demokratickou stranou.

- V dosavadních volbách do Národní rady SR skončila SDKU-DS pokaždé až na druhém místě. Přesto dvakrát obsadila funkci předsedy vlády.

- Spoluzakladatel SDKU-DS Mikuláš Dzurinda se stal premiérem na podzim 1998 ještě jako představitel Slovenské demokratické koalice. Po volbách v září 2002 stanul Dzurinda v čele vlády podruhé, tentokrát už jako předseda SDKU. V letech 2006 až 2010 byla SDKU-DS nejsilnější opoziční silou. Podruhé se strana chopila moci po volbách v červnu 2010. V čele této vlády, která padla loni na podzim, je místopředsedkyně SDKU-DS Iveta Radičová.

- Předsedou strany je bývalý premiér a současný ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda. Za jeho vlád byla uskutečněna řada hospodářských a sociálních reforem, které pomohly nastartovat ekonomiku. V zahraničí se reformy dočkaly kladného přijetí, doma však dodnes vzbuzují kontroverze.

- Před letošními volbami stranu poškodily informace o údajné politické korupci, k níž mělo docházet za druhé Dzurindovy vlády. Už v době, kdy byla u moci (říjen 2002 až červenec 2006), se objevovaly spekulace, že si kabinet kupuje hlasy nezávislých poslanců.

- SDKU-DS v minulosti opakovaně čelila podezření z neprůhledného financování své činnosti. Počátkem roku 2010 tehdejší premiér Robert Fico prohlásil, že Dzurindova vláda získala do roku 2006 ze státních zakázek a privatizací miliony eur, které pak "vyprala" prostřednictvím sítě nastrčených firem a v různých daňových rájích. Krátce poté předseda SDKU-DS Mikuláš Dzurinda oznámil, že kvůli spornému financování své strany nepovede její kandidátku v nadcházejících volbách. Do voleb v červnu 2010 proto stranu vedla její místopředsedkyně Iveta Radičová.