Srbsko se o něco přiblížilo k možnému budoucímu členství v Evropské unii. Ministři zahraničí unijních zemí v úterý v Bruselu po nesnadných jednáních doporučili, aby Bělehrad získal status kandidátské země. Ve čtvrtek a v pátek by to měl ještě formálně potvrdit summit EU.

Tento krok otevírá Bělehradu cestu k zahájení přístupových jednání s unií, i když udělení statusu neznamená automatické spuštění rozhovorů.

V těchto jednáních, bez jejichž úspěšného dokončení stát do unie nemůže vstoupit, musí daná země ve více než třech desítkách různých oblastí od hospodářství po justici prokázat sladění své legislativy s tou unijní.

Úterní rozhodnutí se do značné míry očekávalo, i když na pondělním zasedání šéfů diplomacií EU několik zemí mělo určité výhrady.

Strach z vazeb na Rusko

Zejména kvůli výtkám Rumunska týkajícím se ochrany menšin v Srbsku, konkrétně rumunsky hovořící valašské menšiny, se úterní jednání natahovalo. Tyto i další obavy, které se týkaly například velkého vlivu Ruska na Srbsko, se nakonec podařilo ministrům překonat.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už v pondělí řekl, že pro Balkán i pro EU je klíčové, aby se Srbsko co nejdříve členem EU stalo. Dá se ale čekat, že přístupové rozhovory s Bělehradem potrvají roky.

Srbsku pomohla získat status kandidáta dohoda s Kosovem, které se od něj v roce 2008 jednostranně odtrhlo. Srbsko ho dál odmítá uznat, ale koncem minulého týdne se s Kosovem shodlo na spolupráci v některých oblastech, po čemž unie volala.

Jde hlavně o správu společné hranice a hraničních přechodů. Právě problém s hranicemi vedl v prosinci k tomu, že hlavně kvůli odporu Německa Srbsko kandidátský status nezískalo.